Chrome ma zużywać mniej pamięci RAM na Macach

Niedawno Google wypuściło Chrome 89 na systemy Windows, Mac, Linux i inne platformy, z pewnymi poważnymi zmianami – w poście na blogu podkreśla lepszą wydajność pod systemem macOS.

Google Chrome (logo)

Wiadomo, że przeglądarka internetowa Chrome pochłania cenne zasoby pamięci RAM i procesora na wszystkich platformach. Jednak zespół Chrome pracował nad zmniejszeniem zużycia pamięci przez przeglądarkę, co podkreśla w ostatnim wpisie na blogu Pod systemem Windows Chrome 89 zapewnia oszczędność pamięci do 22% w procesie przeglądarki, 8% w module renderującym i 3% w przypadku procesora graficznego. Wraz z ogromną oszczędnością pamięci, szybkość reakcji przeglądarki poprawiła się nawet o 9%. Zespół Chrome osiągnął to, używając własnego zaawansowanego alokatora pamięci, zoptymalizowanego pod kątem małych opóźnień alokacji i oszczędności miejsca: PartitionAlloc.

Chrome również stał się także bardziej oszczędny w kwestii alokacji pamięci. Przeglądarka może teraz odzyskać do 100 MB na kartę, odrzucając pamięć, która nie jest używana przez kartę na pierwszym planie. Na niektórych stronach może to przełożyć się na oszczędności nawet o 20%.

W szczególności pod systemem macOS przeglądarka internetowa Chrome zmniejszyła również zużycie pamięci dla kart w tle, co prowadzi do oszczędności nawet do 8%. W niektórych przypadkach prowadzi to do zmniejszenia zużycia pamięci RAM nawet o 1 GB. Wreszcie, analizując dane zebrane z ograniczania przepustowości kart, Chrome odnotował poprawę o 65% w porównaniu z wynikiem Apple Energy Impact dla kart działających w tle. Ostatecznie zespół zauważa, że ​​dzięki tym ulepszeniom „Twój Mac będzie chłodniejszy, a wentylatory cichsze”.

Biorąc pod uwagę, jak dużo zasobów pożera Chrome, takie ulepszenia pamięci są zawsze mile widziane. Chociaż mogą nie sprawić, że Chrome będzie tak wydajny jak Safari, która nadal oferuje lepsze wrażenia z przeglądania sieci dzięki lepszej responsywności i stabilności.

Czy używasz Chrome jako domyślnej przeglądarki na swoim Macu? A może trzymasz się Safari ze względu na jego lekki charakter? Zostaw komentarz i daj nam znać!

źródło: Chromium Blog | iPhoneHacks