Naukowcy wykorzystali modelowanie komputerowe do odtworzenia złożonego systemu przekładni Mechanizmu z Antykithiry, określanego mianem najstarszego „komputera” na świecie.
Urządzenie liczące 2000 lat, często określane jako najstarszy „komputer” świata, zostało odtworzone przez naukowców próbujących zrozumieć to, jak on działał. Mechanizm z Antykithiry (Antikythera Mechanism) zaskoczył ekspertów, odkąd został znaleziony na wraku statku z czasów rzymskich w Grecji w 1901 roku. Uważa się, że urządzenie starożytnej ze Grecji było używane do przewidywania zaćmień i innych wydarzeń astronomicznych. Ale tylko jedna trzecia urządzenia przetrwała do dzisiejszych czasów, pozostawiając naukowców z zagdaką na temat tego do czego służyło, jak działało i jak wyglądało?
Tył mechanizmu został odtworzony już we wcześniejszych badaniach, ale natura złożonego układu zębatego z przodu pozostała tajemnicą. Naukowcy z University College London (UCL) uważają, że w końcu rozwiązali zagadkę, korzystając z komputerowego modelowania 3D. Odtworzyli cały przedni panel i mają teraz nadzieję zbudować pełnowymiarową replikę urządzenia z Antikythery przy użyciu nowoczesnych materiałów.
Ocalała tylko jedna trzecia urządzenia, składającego się z ponad 80 fragmentów. W piątek artykuł opublikowany w Scientific Reports ujawnił nowy panel systemu przekładni, który pokazywał jego drobne szczegóły i złożone części.
Słońce, Księżyc i planety ukazują się w imponującym stylu greckiego blasku – powiedział główny autor artykułu, profesor Tony Freeth. To pierwszy model, który jest zgodny ze wszystkimi fizycznymi dowodami i pasuje do opisów w inskrypcjach naukowych wyrytych na samym mechanizmie – dodał.
Uważa się, że mechanizm Antykithiry jest najstarszym komputerem na świecie
Mechanizm został opisany jako kalkulator astronomiczny, a także pierwszy na świecie komputer analogowy. Wykonany jest z brązu i zawiera dziesiątki kół zębatych. Tylny panel zawiera opis wyświetlacza kosmosu, który pokazuje ruch pięciu planet, które były znane ówczesnym ludziom w czasach budowy urządzenia.
Ale tylko 82 fragmenty – stanowiące około jednej trzeciej urządzenia – przetrwały, co oznaczało, że naukowcy musieli poskładać cały obraz za pomocą danych rentgenowskich i starożytnej greckiej metody matematycznej.
źródło: BBC | Scientific Reports