Facebook ponownie o inteligentnych okularach

Post na blogu Facebooka ponownie wzbudza zainteresowanie inteligentnymi okularami AR, które mają „myśleć” za użytkownika – poproszę opcję bez reklamowych podpowiedzi!

Facebook AR Glasses (inteligentne okulary AR)

W sierpniu 2017 roku Facebook złożył wniosek patentowy (a dokładniej, jego oddział Oculus złożył wniosek) na technologię, która wysyła falę światła przez soczewkę, umieszczając „elementy generowane komputerowo” na tle świata rzeczywistego. Jeśli sądzisz, że to brzmi jak para inteligentnych okularów z funkcja rozszerzonej rzeczywistości AR, to masz rację. Niedawno mówiło się także o opracowaniu przez Facebooka okularów AR dla konsumentów. We wtorek Facebook opublikował na swoim blogu wpis, w którym czytamy, że od dziesięciu lat firma pracuje nad „kontekstowym, opartym na sztucznej inteligencji interfejsem do okularów rzeczywistości rozszerzonej (AR)”, który może wykorzystywać udostępniane przez użytkowników informacje do przewidywania, co chcą oni zrobić. Częścią problemu z inteligentnymi okularami jest znalezienie sposobu, w jaki użytkownik może poruszać się po urządzeniu.

Facebook pisze na swoim blogu: „Ten interfejs AR będzie musiał być proaktywny, a nie reaktywny. Będzie to interfejs, który bezproblemowo zamienia intencje w działanie, dając nam większą swobodę działania w naszym życiu i pozwalając nam pozostać obecnymi z otaczającymi nas osobami. Co ważne, musi być społecznie akceptowalny pod każdym względem – bezpieczny, prywatny, dyskretny, łatwy do nauczenia, prosty w użyciu, wygodny/nadający się do noszenia przez cały dzień i niezawodny ”.

Główny naukowiec Facebook Reality Labs (FRL) Michael Abrash dodaje, że „Aby AR stała się naprawdę wszechobecna, potrzebujesz zawsze dostępnej technologii o niskim współczynniku wejścia, która jest tak intuicyjna w użyciu, że staje się przedłużeniem Twojego ciała”.

Facebook ujawnia pewne informacje o swoich inteligentnych okularach

To, nad czym pracuje Facebook, nie jest zaskoczeniem, ponieważ jest o tym mowa bezpośrednio na blogu. „Jednak okulary AR do noszenia przez cały dzień wymagają nowego paradygmatu, ponieważ będą w stanie funkcjonować w każdej sytuacji, jaką napotkasz w ciągu dnia. Muszą być w stanie robić to, co chcesz, i mówić Ci, co chcesz wiedzieć, kiedy chcesz to wiedzieć, w podobny sposób, w jaki działa Twój własny umysł – bezproblemowo dzieląc się informacjami i podejmując działania, kiedy tego chcesz, i nie wchodząc w drogę w inny sposób”.

Facebook podaje przykład działania okularów i wspomina, że ​​użytkownik będzie nosić miękką opaskę na ręku. Dostępny będzie cyfrowy asystent, a gdy wejdziesz do często odwiedzanej restauracji, zapyta, czy chcesz zamówić zwykły posiłek, gdy tylko wejdziesz. Zakładając parę miękkich, lekkich rękawiczek dotykowych, pojawi się wirtualny ekran i klawiatura QWERTY tuż przed tobą. Korzystanie z wirtualnej klawiatury ma być tak intuicyjne, jak używanie prawdziwej klawiatury fizycznej.

Aby pomóc skupić się nam na pracy bez głośnego, utrudniającego pracę hałasu w tle, asystent będzie komunikował się „przez specjalne słuchawki douszne (IEM) z aktywną redukcją szumów, aby złagodzić hałasy dobiegające z otoczenia”. Jeśli jednak użyjemy urządzenia AR w głośnej, hałaśliwej restauracji, okulary będą wiedzieć, aby zapytać czy chcesz więcej kawy. Coś czuję, że to kolejny piękny sposób monetyzacji rozwiązania Facebooka, aby lokalni przedsiębiorcy wykupywali reklamy AR!

Niektóre z funkcji, których Facebook użyje w swoich inteligentnych okularach, kamerach śledzących ręce, układzie mikrofonów i technologii śledzenia wzroku, to funkcje już wspomniane w przypadku Apple Glass, które mają pojawić się dopiero w 2025 r.oku Facebook przygląda się zastosowaniu elektromiografii (EMG), która wykorzystuje sygnały elektryczne, przemieszczające się od rdzenia kręgowego do nadgarstka, aby wykryć intencje nawigacyjne użytkownika. EMG może wykryć ruch palca o długości zaledwie milimetra. Wprowadzanie danych mogło by być tak proste, jak naciśnięcie wirtualnego przycisku. Facebook twierdzi, że „interakcja okularów AR ostatecznie skorzysta na nowatorskiej integracji wielu nowych i/lub ulepszonych technologii, w tym wprowadzania danych neuronowych, śledzenia dłoni i rozpoznawania gestów, rozpoznawania głosu, widzenia komputerowego i kilku nowych technologii wprowadzania, takich jak kliknięcie palcem IMU i wykrywanie własnego dotyku”.

Wygląda na to, że Facebook pracuje nad czymś ekscytującym i znów kontrowersyjnym. Po raz pierwszy, odkąd Google wprowadziło Project Glass z ekscytującym filmem z dnia z życia, wydaje się, że inteligentne okulary będą kolejną wielką rzeczą z jeszcze większą kontrolą zachowań użytkowników i niebezpiecznie wielką bazą prywatnych danych.

źródło: tech@Facebook | PhoneArena