Naukowcy próbują naprawić płaskie mapy Ziemi

To nowe odwzorowanie 2D kuli ziemskiej jest prawdopodobnie jak dotąd najdokładniejszą płaską mapą Ziemi.

Dwustronna projekcja pokazująca naszą planetę 3D w 2D. fot. Gott, Goldberg, Vanderbei
Dwustronna projekcja pokazująca naszą planetę 3D w 2D. fot. Gott, Goldberg, Vanderbei

Jak podaje Phys.org, trójka naukowców opracowała nowy sposób przedstawienia naszej sferycznej planety jako płaskiego obrazu z nową klasą odwzorowania, która polega na wydrukowaniu mapy jako dwustronnego koła. Dwustronne projekcje dzielą glob na dwie części i pozwalają wydrukować oddzielne półkule na osobnych stronach. Nowa mapa jest dziełem J. Richarda Gotta, Roberta Vanderbei i Davida Goldberga z uniwersytetów Princeton i Drexel.

Chociaż globusy 3D są najdokładniejszym sposobem przedstawienia układu powierzchni Ziemi, znacznie wygodniej jest odwołać się do płaskiej reprezentacji w 2D. Istnieje wiele sposobów przekształcania kształtu 3D w 2D, które są określane jako odwzorowanie mapy, ale żaden z nich nie jest doskonały.

Najbardziej znanym odwzorowaniem jest prawdopodobnie odwzorowanie Mercatora (używane przez Google Maps do map lokalnych), ale jest naprawdę zniekształcone w pobliżu biegunów północnego i południowego. Winkel Tripel to kolejna opcja, z której korzysta National Geographic w swoich mapach świata, ale nadal dzieli Ocean Spokojny na dwie części.

W 2007 roku Goldberg i Gott opracowali system oceny dokładności map płaskich, w którym im wynik jest bliższy zeru, tym jest dokładniejszy. Na przykład kula ziemska otrzymałaby idealne zero. Według ich obliczeń, projekcja Mercatora ma wynik 8,296, a Winkel Tripla jest lepszy z oceną 4,563. Tymczasem ich własna azymutalna, równoodległa projekcja dwustronna osiąga wynik 0,881. „Uważamy, że jest to jak dotąd najdokładniejsza płaska mapa Ziemi” – pisze trio.

Technicznie mapa może być płaska, ale wydrukowana na dwóch stronach kartki papieru wprowadza oczywiste ograniczenia. Naukowcy przyznają, że „ich dwustronna płaska mapa bardziej przypomina kulę ziemską niż inne płaskie mapy”, ponieważ nie widać obu stron naraz. Zamiast tego postrzegają ją jako rodzaj mapy, którą można dołączyć jako dodatkowy arkusz do magazynu lub wydrukować na tekturze lub plastiku.

Aby uzyskać więcej informacji na temat problemów z projekcjami 2D, obejrzyj poniższy film wideo od Vox:

źródło: The Verge | Phys.org