Nowy kabel podmorski Google’a między USA i Europą jest online!

Google i SubCom ogłosili, że prywatny kabel podmorski Dunant łączący Virginia Beach w Wirginii i Saint-Hilaire-de-Riez na francuskim wybrzeżu Atlantyku już działa.

Schemat budowy międzykontynentalnego kabla „Dunant” od Google'a
Schemat budowy międzykontynentalnego kabla „Dunant” od Google’a

Google po raz pierwszy ogłosiło ten projekt, który został nazwany na cześć pierwszego zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla i założyciela Czerwonego Krzyża – Henry’ego Dunanta, w połowie 2018 roku. W tym czasie spodziewano się, że kabel zostanie uruchomiony w 2020 roku, ale oprócz zajmowaniem się komplikacjami związanymi z rozpinaniem długiego kabla między kontynentami, liderzy projektu prawdopodobnie nie przygotowali wówczas budżetu związanego z pandemią.

Kabel o długości prawie 4000 mil (ok. 6437 km) ma łączną przepustowość 250 terabitów na sekundę – lub wystarczającą do przesłania „całej zdigitalizowanej Biblioteki Kongresu trzy razy na sekundę” (chociaż być może korzystanie z odniesień do rozmiaru danych Biblioteki Kongresu zaczyna wydawać się nieco przestarzałe w przypadku tej technologii).

W przeciwieństwie do niektórych starszych kabli, Dunant wykorzystuje 12 par światłowodów w połączeniu z szeregiem innowacji technicznych związanych z maksymalizacją przepustowości, aby osiągnąć swoje gigantyczne osiągi..

Firma Google stara się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi w chmurze i treści online, które nie słabnąpowiedział Mark Sokol, starszy dyrektor ds. infrastruktury w Google Cloud. Dzięki rekordowej pojemności i szybkości transmisji Dunant pomoże użytkownikom uzyskać dostęp do treści, gdziekolwiek się znajdują, i uzupełni jedną z najbardziej ruchliwych tras w Internecie, wspierając rozwój Google Cloud. Dunant to niezwykłe osiągnięcie, które nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracowników, partnerów i dostawców zarówno SubCom, jak i Google, którzy pokonali w tym roku wiele wyzwań, aby ten system stał się rzeczywistością.

Ponieważ Dunant już działa, następnym kablem Google’a, który zostanie uruchomiony, będzie kabel Grace Hopper łączący Nowy Jork z Europą, z miejscami docelowymi w Bilbao w Hiszpanii i Bude w Wielkiej Brytanii. Google po raz pierwszy ogłosiło uruchomienie tego kabla, który również buduje we współpracy z SubCom, w lipcu ubiegłego roku. Oczekuje się, że będzie on działał już w 2022 roku i będzie zawierał łącznie 16 par włókien.

Ponadto Google buduje również kabel Equiano z Republiki Południowej Afryki do Portugalii. Ten kabel ma być czynny online jeszcze w tym roku.

Mapa internetowych kabli międzykontynentalnych

Oprócz kabli będących własnością prywatną, Google jest również partnerem wielu konsorcjów, które łączą siły w celu budowy systemów kablowych.

źródło: Google | TechCrunch