Chrome 88 z wyszukiwaniem w kartach i lepszym zabezpieczeniem haseł

We wtorek pojawiła się aktualizacja przeglądarki Chrome 88 z kilkoma nowościami w tym: wyszukiwanie w kartach i ulepszone zabezpieczenia haseł.

Nowości w Google Chrome 88

Nowe zabezpieczenia hasłem są prawdopodobnie największą nowością w nowej wersji przeglądarki internetowej Chrome 88. Pozwoli ona użytkownikom łatwo wykryć i zmienić słabe hasła. Przeglądarka wykryje wśród zapisanych słabe hasło, a następnie umożliwi użytkownikom Chrome’a tworzenie i przechowywanie znacznie silniejszego hasła. Google zapowiedziało, że Chrome 88 znacznie ułatwi również aktualizację wielu nazw użytkownika i haseł w jednym wygodnym miejscu. W ustawieniach Chrome’a na komputerze i iOS-ie użytkownicy będą mogli zarządzać wszystkimi zapisanymi hasłami. Taka sama funkcja będzie wkrótce dostępna na urządzeniach z Androidem.

Sprawdzanie bezpieczeństwa haseł w przeglądarce Chrome 88

Ulepszone funkcje zarządzania dla zapisanych haseł to tylko jedna ze zmian z wielu innych poprawek i ulepszeń, w tym lepszej obsługi ciemnych motywów w systemie Windows 10, mniej uciążliwych żądań uprawnień i nowej flagi Chrome do wyszukiwania w kartach, która jest już dostępna na Chromebookach. Chrome nie będzie już obsługiwać adresów FTP.

Google wprowadza również szereg zmian pod maską w Chromie 88, które gigant wyszukiwania wyszczególnił na swojej stronie dla programistów. Jedną z takich zmian jest interfejs API towarów cyfrowych. Teraz aplikacje internetowe opublikowane w sklepie Google Play mogą korzystać z rozliczeń w Google Play, tak jak aplikacje natywne.

Nowe ulepszenia są następstwem zmian wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku, które miały na celu uczynienie rozszerzeń bardziej prywatnymi i bezpiecznymi. Gigant wyszukiwania powiedział, że od 2021 roku zmieni się sposób, w jaki rozszerzenia uzyskują dostęp do danych i jak działają uprawnienia po zainstalowaniu rozszerzenia. Zapewniłoby to również użytkownikom większą przejrzystość w zakresie wykorzystania danych przez rozszerzenie.

Przeczytaj także: Chrome zaczyna domyślnie używać HTTPS w adresach URL

Google podjął bardziej twarde podejście do prywatności w Chromie. W zeszłym roku firma wprowadziła funkcję Chrome Safety Check, uwierzytelnianie biometryczne do wpisywania hasła w systemie iOS oraz funkcję Touch-to-fill w systemie Android.

Nowe funkcje w Chromie 88 będą udostępniane w nadchodzących tygodniach, więc zwróć uwagę na aktualizację przeglądarki!

źródło: Google | XDA Developers