Nowa funkcja „odtwarzanie losowe” w serwisie Netflix

Funkcja „odtwarzanie losowe” w serwisie Netflix zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom na całym świecie jeszcze w tym roku.

Funkcja „Odtwarzanie losowe” w serwisie Netflix na Smart TV
Funkcja „Odtwarzanie losowe” w serwisie Netflix na Smart TV

Serwis Netflix zawsze szuka lepszego sposobu na natychmiastowe zaangażowanie użytkowników i zachecenie czymś do oglądania, zamiast tracić czas na bezskuteczne przewijanie wszystkich dostępnych opcji. Firma twierdzi, że niedawny test skupiający się na rozwiązaniu tego problemu – Odtwarzanie losowe (Shuffle Play), okazał się na tyle popularny, że został udostępniony wszystkim użytkownikom na całym świecie. Podczas ogłoszonych dzisiaj wyników za czwarty kwartał 2020 roku Netflix nie skupiał się długo na rozwoju produktu. Ogólnie odniesiono się do testu nowej funkcji, która „daje użytkownikom możliwość natychmiastowego obejrzenia tytułu wybranego specjalnie dla nich w oparciu na historii oglądania”. Zauważono również, że funkcja ta dotrze do wszystkich użytkowników na całym świecie w pierwszej połowie 2021 roku.

Przeczytaj także: Netflix może wydać na produkcje w 2021 r. aż 19 mld USD

Nazwa funkcji jest wciąż testowana, ale na niektórych modelach telewizorów możecie ją znaleźć w menu aplikacji Netflix – jak na powyższym zdjęciu.

Nowa funkcja jest też umieszczona bezpośrednio na ekranie głównym Netflix oraz pod ikoną Twojego profilu. Po wybraniu opcji Netflix losowo odtwarza treści według algorytmów personalizacji, które mogą Ci się spodobać. Mogą to być filmy, które właśnie oglądasz lub coś, co zapisałeś na swojej liście do obejrzenia albo tytuł podobny do tego, który już oglądałeś.

W nawigacji na pasku bocznym w aplikacji na Smart TV opcja paska bocznego została zmieniona na „Odtwarzanie losowe” zamiast „Odtwórz coś”, jak było wcześniej.

Ponadto, gdy zaczniesz przewijać ekran główny Netflix na telewizorze, w końcu zobaczysz ekran, który wyjaśnia, do czego służy ta opcja i wskazuje nowy przycisk z czerwoną strzałką. Pojawia się także treść:

Nie wiesz, co obejrzeć?

Wypróbuj odtwarzanie losowe. Znajdziemy coś dla Ciebie wśród wszystkich tytułów dostępnych na Netflix i pasujących do Twoich zainteresowań.

? Wypróbuj teraz

Przycisk pojawił się już w aplikacji Netflix u niektórych użytkowników na telewizorach, w ramach trwającego testu usługi. Do tej pory, reakcja użytkowników na nową funkcję podobno była pozytywna – co jest zabawne, ponieważ pierwotne reakcje na tę funkcję w mediach społecznościowych były zdecydowanie mieszane. Jednak firma nie podejmuje decyzji na podstawie tego, co kiedyś powiedziało kilku użytkowników, czy redaktorów serwisów technologicznych, ale na podstawie faktycznych zachowań użytkowników – i o to chodzi!

Netflix poinformował, że funkcja jest nadal testowana tylko na urządzeniach telewizyjnych, a nie na innych platformach, takich jak przeglądarka internetowa czy aplikacja mobilna. Odmówiono podania liczby użytkowników lub odsetka osób włączonych do testu. Sprawdź, czy jesteś wśród szczęśliwców?

W 2019 roku Netflix wypróbował tryb odtwarzania losowego, w którym można było kliknąć popularny serial, aby rozpocząć odtwarzanie losowego odcinka. Mogło to działać dobrze, gdy użytkownicy chcieli odtworzyć losowy odcinek ich domyślnego wyboru, ale Netflix zrezygnował z tej opcji.

Promowano również swoje seriale na ekranie logowania i jako wygaszacze ekranu, a także notorycznie automatycznie odtwarzał podglądy wideo aż do zeszłego roku, kiedy w końcu uległ żądaniu użytkowników, aby to wyłączyć.

Ogólnie rzecz biorąc, celem jest przybliżenie obsługi Netflix do tradycyjnej telewizji, w której można włączyć coś gotowego do obejrzenia i po prostu zacząć odtwarzać zawartość.

Netflix twierdzi, że Odtwarzanie losowe ( ang. Shuffle Play) pojawi się dla wszyskich użytkowników na całym świecie w pierwszej połowie 2021 roku, ale nie podał więcej szczegółów.

źródło: Netflix | Techcrunch | zdjęcie własne