Zawaliło się legendarne Obserwatorium Arecibo

Na czaszę radioteleskopu Obserwatorium Arecibo runęła wisząca nad nią na wysokości 135 metrów 900-tonowa platforma, NSF próbuje ocenić szkody.

Zniszczone Obserwatorium Arecibo (Portoryko, grudzień 2020 r.)
Zniszczone Obserwatorium Arecibo (Portoryko, grudzień 2020 r.)

Znane na całym świecie Obserwatorium Arecibo w Portoryko zostało poważnie uszkodzone. National Science Foundation (NSF), agencja nadzorująca teleskop, ogłosiła we wtorek niefortunny obrót wydarzeń. W pewnym momencie w nocy platforma radioteleskopu odbiornika uderzyła w kultową antenę, której czasza ma średnice 305 metrów. „Platforma nieoczekiwanie runęła” z wysokości 135 metrów nad anteną – powiedział rzecznik NSF dla The New York Times. Fundacja nie powiedziała, co spowodowało upadek, ale trwa analiza szkód i przyczyn zdarzenia. Na szczęści nikt nie został ranny.

Upadek platformy odbiornika dodaje kolejny smutny rozdział końca Arecibo. Po dwóch awariach kabli latem, NSF oświadczyło, że ​​nie ma innego wyjścia, jak tylko wycofać się z eksploatacji i zlikwidować obserwatorium z powodu niebezpieczeństwa naprawy konstrukcji.

Decyzja zapada po przeprowadzeniu przez NSF wielu ocen przeprowadzonych przez niezależne firmy inżynieryjne, które stwierdziły, że konstrukcja teleskopu jest zagrożona katastrofalną awarią, a jego kable mogą nie być już w stanie przenosić obciążeń, które zostały zaprojektowane do obsługi.

Burząc Arecibo, NSF oświadczyło, że postara się ocalić jak najwięcej okolicznych konstrukcji i obiektów, zachowując jednocześnie to miejsce jako historyczne miejsce edukacji i nauki. Nie jest jasne, jak ten najnowszy rozwój wpłynie na te plany.

Jak można sobie wyobrazić, naukowcy i Portorykańczycy zaczęli opłakiwać koniec Arecibo na Twitterze. Przez większą część prawie sześćdziesięcioletniej historii odkryć, obserwatorium było kopalnią wiedzy ludzkiej, pomagając astronomom w poszukiwaniu życia pozaziemskiego i pogłębiając nasze zrozumienie kosmosu.

Obserwatorium mogliśmy oglądać w w filmach takich jak GoldenEye, zaznaczając swoje istnienie w szerokiej grupie odbiorców – przynajmniej wszyscy wiedzą, jak wygląda Arecibo, nawet jeśli nigdy nie byli w Puerto Rico.