Kosmiczny Teleskop Keplera odszedł na emeryturę

Agencja NASA wysłała komendę „dobranoc” do teleskopu kosmicznego Keplera wraz z  ostatnim zestawem poleceń – tym samym teleskop popadł w wieczny sen.

Kosmiczny Teleskop Keplera

Kosmiczny Teleskop Keplera oficjalnie zasnął na dobre. W czwartek 15 listopada 2018 roku, w rocznicę śmierci niemieckiego astronoma Johannesa Keplera, zespół naziemny wysłał do teleskopu serię komend z poleceniem „goodnight” („dobranoc”).

Miały one na celu wyłączenie trybów bezpieczeństwa teleskopu, które mogłyby go ponownie włączyć. Wyłączono nadajniki, aby całkowicie odciąć komunikację.

Przeczytaj również: Aplikacje NASA Selfies przeniesie Cię w kosmos dzięki VR i autoportretom

Cała operacja zakończyła się sukcesem i teleskop otrzymał ostateczny zestaw poleceń, co zostało potwierdzone na oficjalnym koncie Keplera na Twitterze Keplera:

Kepler został wystrzelony w kosmos w 2009 roku, aby znaleźć planety podobne do Ziemi w strefach nadających się do zamieszkania. Podczas swojej wędrówki odkrył ponad 2000 planet pozasłonecznych, a jeszcze tysiące innych wciąż czekało na potwierdzenie – aż zabrakło mu paliwa.

W przyszłości satelita Transiting Exoplanet Satellite (TESS) NASA przejmie zadania związane z polowaniem na nowe planety w przyszłości. TESS opuścił Ziemię na początku tego roku i uchwycił swój pierwszy obraz świetlny we wrześniu 2018 r.

źródło: Engadget via NASA – Kepler Space Telescope Bid ‘Goodnight’ With Final Set of Commands