„Wojnarowicz” – dokument o prowokacyjnym artyście i działaczu na rzecz walki z AIDS

Wojnarowicz: F*** You F****t F***er (World of Wonde, 2020)

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego „Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker”, który jest hołdem dla Davida Wojnarowicza.

Z biegiem czasu niektórzy artyści są coraz bardziej zapominani, inne dziedzictwo często ich przyćmiewa. W nowym filmie dokumentalnym Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker o płodnym artyście i aktywistce na rzecz AIDS, reżyser Chris McKim zamierza przenieść swoją twórczość poza kręgi sztuki queer. Ten ekskluzywny pierwszy zwiastun prezentuje intrygujący przedsmak tego wyjątkowego artysty multimedialnego zabierającego głos w ważnych politycznych i społecznych sprawach.

Film jest intymnym spojrzeniem na życie i czasy artysty, z bezprecedensowym dostępem do jego archiwów. Wojnarowicz zainspirował całe pokolenie swoją działalnością w samym sercu wojen politycznych i kulturowych w Nowym Jorku w latach 70. i 80. Film czerpie z kolekcji dzienników, listów, nagrań i filmów Wojnarowicza, a także wywiadów ze współpracownikami, przyjaciółmi i kochankami. Oprócz zdjęć i obrazów, film przedstawia niespokojne dzieciństwo Wojnarowicza w New Jersey, kw Lower East Side w latach 70. XX wieku oraz radykalny zespół performerów, który kiedyś występował dla Madonny.

Oprócz reżyserii, McKim wyprodukował dokument wraz ze współzałożycielami World Of Wonder Randym Barbato i Fentonem Baileyem. To trio współpracowało również przy nagrodzonym nagrodą Emmy filmie dokumentalnym Out of Iraq, a także przy Freedia Got a Gun, którego premiera miała miejsce w programie Peacock w telewizji NBC w tym miesiącu.

Obejrzyj zwiastun filmu o Wojnarowiczu:

Jak podkreśla McKim, Wojnarowicz miał dalekowzroczną i wnikliwą wizję aktywistów, a jego pomysły i sztuka nie mogły być bardziej istotne w dzisiejszym klimacie politycznym. „Jak mówi w filmie dokumentalnym, jeśli postawimy się na linii frontu w naszej działalności, wywieramy niewielką presję na system kontroli, który chętnie wskoczyłby w faszyzm, gdyby nie było wystarczającego nacisku na jego gardło” – powiedział McKim.

Film dokumentalny Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker będzie miał swoją światową premierę w DOC NYC podczas konkursu Metropolis, który w sposób wyraźny ukazuje nowojorskie historie.

źródło: IndieWire