Google wprowadza mnóstwo aktualizacji w wyszukiwarce

Firma Google ogłosiła podczas Search On 2020 szereg ulepszeń w swojej wyszukiwarce, kładąc nacisk na wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Google Search On 2020

Podczas dzisiejszego wydarzenia Search On 2020, Google ogłosiło sporo nowości związanych z wyszukiwarką Google – obejmują one między innymi umiejętność lepszego serwowania konkretnych odpowiedzi na zadawane pytania, lepsze rozpoznawanie bardzo rozbudowanych pytań i nowy algorytm, który lepiej radzi sobie z literówkami w zapytaniach. Firma ogłosiła również aktualizacje Google Lens i innych narzędzi związanych z wyszukiwarką. Większość z zaprezentowanych nowości ma być użyteczna dla internautów, ale niektóre są po prostu zabawne. Teraz będziesz mógł nucić piosenkę, a Asystent Google spróbuje na przykład znaleźć odpowiedni utwór dla Ciebie.

Jak zauważa Google, 1 na 10 wyszukiwanych haseł zawiera błędną pisownię. Firma już całkiem nieźle radzi sobie z tymi przypadkami dzięki funkcji „czy miałeś na myśli”. Teraz firma wprowadza ulepszenie tego algorytmu, który wykorzystuje zaawansowaną sieć neuronową z 680 milionami parametrów, aby lepiej zrozumieć kontekst zapytania.

Rozpoznawanie literówek w wyszukiwarce Google

Kolejną ciekawą nową funkcją jest integracja z różnymi źródłami danych, które wcześniej były dostępne tylko w ramach Google Open Data Commons, w wyszukiwarce. Jeśli teraz zadasz pytania dotyczące czegoś takiego jak „zatrudnienie w Chicago”, Graf wiedzy Google’a uruchomi i wyświetli wykresy z tymi danymi bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania.

Dane i wykresy bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google

Kolejna aktualizacja, którą firma ogłosiła dzisiaj w swoich systemach, umożliwia indeksowanie części stron, aby lepiej odpowiadać na niszowe pytania, na przykład „jak sprawdzić, czy moje okna mają szkło UV?” System może teraz skierować Cię bezpośrednio do akapitu na forum DIY. Google twierdzi, że nowy system poprawi około 7% zapytań.

W przypadku szerszych pytań, Google używa teraz swojego systemu sztucznej inteligencji, aby lepiej zrozumieć niuanse strony, aby lepiej odpowiedzieć na zapytania.

Przeszukiwanie wideo - wyniki Google

W dzisiejszych czasach wiele treści można znaleźć również w filmach. Google używa zaawansowanego rozpoznawania komputerowego i rozpoznawania mowy do oznaczania kluczowych momentów w filmach – to jest coś, co można już znaleźć w obecnej wyszukiwarce, ale nowy algorytm powinien to jeszcze bardziej ułatwić, zwłaszcza w przypadku filmów, których twórcy nie oznaczyli jeszcze treści filmu.

Google Lens - matematyka

Inne aktualizacje obejmują aktualizację Google Lens, która pozwala poprosić aplikację o odczytanie fragmentu zdjęcia książki – bez względu na język. Lens może teraz również rozumieć formuły matematyczne – a następnie wyświetlać przewodniki i filmy krok po kroku, jak je rozwiązać. To działa nie tylko w przypadku matematyki, ale także w chemii, biologii i fizyki.

Biorąc pod uwagę, że zbliża się okres świątecznych zakupów, nic dziwnego, że Google wprowadził również szereg aktualizacji swoich usług zakupowych. W szczególności nowa funkcja w przeglądarce Chrome i aplikacji Google, w której można teraz długo dotknąć dowolnego obrazu, a następnie znaleźć powiązane produkty. A dla osób zmagających się z modą usługa pokaże również powiązane elementy, które zwykle pojawiają się na powiązanych obrazach. Jeśli kupujesz samochód, możesz teraz wyświetlić je w widoku AR, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak auto będzie wyglądać na Twoim podjeździe.

Google Lens - wyszukiwanie ubrań

W Mapach Google możesz teraz również wskazać restaurację lub inną lokalną firmę, aby zobaczyć ich godziny otwarcia podczas trasy pieszej w AR. Kolejną nową funkcją Map jest to, że Google będzie teraz pokazywać aktualne informacje o korkach bezpośrednio na mapie, więc nie musisz specjalnie wyszukiwać miejsca. To przydatna funkcja w 2020 roku.

Mapy Google - zajętość na trasie - na mapie

Podczas wydarzenia (a właściwie premiery wideo, bo to 2020 rok – wydarzenia online są na porządku dziennym), szef wyszukiwarki Google Prabhakar Raghavan zauważył również, że jego aktualizacja BERT 2019 dotycząca rozumienia języka naturalnego w części wyszukiwania. System jest obecnie używany do prawie każdego zapytania i jest dostępny w większej liczbie języków, w tym w hiszpańskim, portugalskim, hindi, arabskim, niemieckim i amharskim. To jedna z ponad 3600 aktualizacji wprowadzonych przez firmę w wyszukiwarce w 2019 roku.

Google położyło również nacisk na praktyki firmy w zakresie prywatności i Raghavan wiele razy powtarzał o „otwartym dostępie” oraz o tym, że wyszukiwarka Google jest bezpłatna dla wszystkich i wszędzie, z uczciwymi zasadami rankingu stosowanymi wobec wszystkich witryn tak samo. Jestem pewien, że Yelp i inni konkurenci Google’a nie zgodziliby się z tym ostatnim stwierdzeniem.

źródło: Google Blog (1) | TechCrunch