Kogo Polacy słuchają na Spotify? (2013-2019)

Spotify prezentuje gusta muzyczne Polaków – sprawdź, jak kształtują się gusta Polaków na przestrzeni ostatnich 7 lat – jakich utworów słuchaliśmy najchętniej?

Gusta muzyczne Polaków (2013-2019)

Polacy dołączyli do grona słuchaczy największej platformy streamingowej na świecie w 2013 roku. Od tego czasu łatwo możemy powracać do ulubionych utworów, a także odkrywać zupełnie nowe muzyczne gatunki. Spotify przeanalizował zwyczaje swoich użytkowników, aby zarówno sprawdzić zachodzące zmiany jak i wytypować najpopularniejszych artystów. Poznaj jak kształtują się gusta Polaków na przestrzeni ostatnich 7 lat i sprawdź jakiego utworu słuchali najchętniej.

Od latino do k-popu

Serwis Spotify na zawsze odmienił sposób w jaki słuchamy muzyki. Od momentu startu platformy w Polsce zyskaliśmy dostęp do 60 milionów utworów skategoryzowanych w ramach 2500 różnorodnych gatunków. Te z kolei możemy odkrywać w ramach spersonalizowanych i tematycznych playlist, aktualizowanych na bieżąco tak aby mogły odpowiadać na upodobania każdego użytkownika platformy. A gusta Polaków dynamicznie się zmieniają.

Począwszy od Daft Punk, który był najchętniej słuchanym duetem w 2013 roku, Eda Sheerana i Calvina Harrisa, którzy królowali na platformie Spotify w 2015 roku, przez Drake’a z utworem „One Dance”, datowanego na lato 2016 czy latynoskie rytmy, na punkcie których oszaleli fani na całym świecie w 2017 roku, aż po ciągle rosnącą popularność k-pop’u i grupy BTS oraz bijących ostatnio rekordy Taco Hemingwaya i Quebonafide.

Młodzi słuchają wiralowych hitów!

Jak wynika z najnowszych danych Spotify, najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród polskich użytkowników, począwszy od premiery usługi w Polsce 7 lat temu, jest pop i dance pop. Polacy chętnie słuchają również rapu, trapu i rocka. Badanie wykazało, że użytkownicy Spotify poniżej 17 roku życia zdecydowanie chętniej niż inni słuchają wiralowych popowych kawałków, wykorzystywanych przez popularne aplikacje social mediowe, podczas gdy grupa wiekowa od 17 do 24 lat skłania się w kierunku polskiego rapu. Osoby w wieku od 35 do 44 lat z kolei najczęściej streamują utwory dla dzieci.

Polska muzyka rządzi!

Analizując dane z ostatnich kampanii Wrapped, możemy zaobserwować interesujące trendy muzyczne, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat i kształtowały gusta słuchaczy.

W latach 2013 – 2017 najpopularniejszymi utworami w Polsce były zagraniczne utwory pop, kolejno:

Niemniej, na bazie analiz słuchalności, możemy zauważyć, że polska muzyka – lokalni artyści i rodzimi raperzy – coraz częściej wysuwali się na prowadzenie corocznych rankingów. W 2018 i 2019 roku na podium najchętniej odtwarzanych utworów znalazły się już lokalne rapowe przeboje, tj. „Tamagotchi” Taconafide i „Język ciała” Tymka oraz Big Scythe.

W 2019 roku spośród 10 najchętniej słuchanych artystów w Polsce tylko dwóch pochodziło z zagranicy. Podczas gdy kilka lat wcześniej, w 2015 roku, w zestawieniu stu najczęściej słuchanych artystów polscy twórcy pojawiali się dopiero po pierwszej trzydziestce: Gang Albanii (31. miejsce), O.S.T.R. (33. miejsce), Happysad (58. miejsce), Taco Hemingway (63. miejsce) oraz Mela Koteluk (67. miejsce).

Spotify: gusta muzyczne Polaków (2013-2019) - infografika

Ed Sheeran na czele mimo upływu lat!

Fakt, że polscy użytkownicy serwisu kochają hip hop potwierdził ranking z 2017 roku, kiedy w podsumowaniu najpopularniejszych polskich artystów na Spotify, 30 na 50 z nich stanowili raperzy. Również aktualna lista najpopularniejszych utworów od momentu startu platformy w Polsce jest zdominowana przez polskich twórców.

Jednak mimo upływu lat i rosnącej tendencji do wybierania polskiej muzyki, na czele listy najczęściej odtwarzanych utworów przez użytkowników w Polsce pozostaje Ed Sheeran z utworem „Shape of you”. 
Pełna lista najbardziej popularnych utworów w Polsce, począwszy od 2013 roku:

  1. Shape of You” – Ed Sheeran
  2. Język ciała” – Tymek, Big Scythe
  3. Małomiasteczkowy” – Dawid Podsiadło
  4. Początek” – Dawid Podsiadło, Kortez, Krzysztof Zalewski, Męskie Granie Orkiestra 2018
  5. Tamagotchi” – TACONAFIDE
  6. Rainman” –  Tymek, Trill Pem, TEDE,  2K, Michał Graczyk
  7. bad guy” – Billie Eilish
  8. California” – White 2115
  9. Dance Monkey” – Tones And I
  10. „hot coffee” – schafter

Przewodnik po muzycznych trendach w różnych miastach na całym świecie

Listę najnowszych i najpopularniejszych utworów w wybranych polskich i zagranicznych miastach użytkownicy serwisu Spotify mogą sprawdzić na Muzycznej Mapie Świata – interaktywnym przewodniku po trendach w wielu aglomeracjach miejskich  na świecie.

Mapa dostarcza przeszło 1000 playlist z czego aż 8 z nich pokazuje aktualne zestawienia najbardziej popularnych utworów w Polsce i w polskich miastach, tj. w Gdańsku, w Poznaniu, we Wrocławiu, w Łodzi, w Warszawie, w Krakowie oraz w Katowicach. Muzyczna mapa świata aktualizowana jest co tydzień, dzięki czemu słuchacze Spotify mogą być na bieżąco z aktualnymi trendami muzycznymi na świecie. 

*O ile nie wskazano inaczej, wszystkie dane są lokalne i zostały zebrane w okresie od premiery Spotify w Polsce w 2013 roku

źródło: Spotify