Powstaje Radio 357 – pierwsze społecznościowe radio FM bez reklam

W poniedziałek 5 października 2020 roku w social mediach pojawiła się informacja o nowym projekcie radiowym Radio 357, który tworzą byli dziennikarze Trójki.

Zbiórka na Radio 357 w serwisie Patronite

Po fali odejść z Programu Trzeciego Polskiego Radia, powstało już jedno Radio Nowy Świat, które od lipca można słuchać w internecie. Teraz kolejni, byli już dziennikarze Trójki tworzą nowe Radio 357, które zacznie nadawać w internecie, a docelowo ma to być pierwsza społecznościowa stacja radiowa FM bez reklam i polityki. Jak łatwo się domyślić nazwa jest sentymentalna i nawiązuje do adresu Myśliwiecka 3/5/7, pod którym znajduje się siedziba PR 3. W zespole Radia 357 znaleźli się między innymi Marek Niedźwiecki, Kuba Strzyczkowski, Piotr Kaczkowski, Piotr Stelmach, Marcin Łukawski, Katarzyna Kłosińska, Michał Olszański i wiele innych znanych słuchaczom nazwisk. Wielu dziennikarzy jeszcze nie ujawniono ze względu na okresy wypowiedzenia czy zakaz konkurencji.

Ruszyła zbiórka na nadawanie online, później w eterze

Tomasz Michniewicz (także zaangażowany w projekt) poinformował serwis Wirtualnemedia, że Radio 357 nie będzie konkurowało z Radiem Nowy Świat i innymi internetowymi stacjami radiowymi, a być może nawet będą razem współpracować.

Na początek nowa stacja będzie nadawana w internecie, termin startu planowany jest do końca 2020 roku. Jednak dziennikarze chcą nadawać w FM, ale bez reklam! Ma to być pierwsze radio FM, które miałoby być utrzymywane z wpłat słuchaczy w serwisie Patronite. Pierwszy cel to zebranie 50 tys. zł miesięcznie, który ma pomóc zorganizować koncert w podziękowaniu dla ekipy Listy Przebojów. OD 200 tys. zostanie sfinansowana platforma podcastowa, a radio internetowe zostanie uruchomione od pułapu 500 tys. zł.

W momencie publikacji tego wpisu (6.10.2020, godz. 8:30) na stronie Patronite Radia 357 zebrano już ponad 110 tys. zł.

Na stronie zbiórki w serwisie Patronite, pierwszym celem jest zebranie kwoty 50 tys. zł miesięcznie za którą miałby zostać zorganizowany koncert w podziękowaniu dla ekipy Listy Przebojów. Za 200 tys. zł ma zostać uruchomiona platforma podcastowa w której będzie można posłuchać wybranych audycji. Natomiast docelowo na uruchomienie internetowej rozgłośni ma wystarczyć 500 tys. złotych.

Logo Radia 357:

Radio 357 (logo)

Kogo i co można będzie posłuchać na antenie Radia 357?

W Radiu 357 pojawią się kultowe audycje autorskie byłych dziennikarzy Trójki, takie jak Top Wszech Czasów, świąteczna licytacja Styczkowskiego, świąteczny karp no i oczywiście wszyscy liczą na powrót Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego! Jak czytamy we wpisie Radia 357 Będzie poranek z Marcinem Łukawskim, będą audycje Marka Niedźwieckiego i muzyka Piotra Stelmacha. Katarzyna Borowiecka znowu opowie o filmach, a Piotr Kaczkowski przeliczy płyty.

Chcemy tworzyć taką antenę, jaką tworzyliśmy w jej najlepszych latach. Świeżą, odważną, opiniotwórczą, wyznaczającą nowe trendy. Nie interesuje nas odgrzewanie starych przebojów. Mamy dla Państwa projekt na miarę 2020 roku – nowoczesną formułę, którą pewnie byłoby dziś Państwa radio, gdyby przez ostatnie lata miało większe szczęście do zarządzających. Nie miało. Teraz nadrobimy tę stratę. Dostaną Państwo to, co pamiętają, za czym tęsknią, a czego dziś już nie słychać. A do tego o wiele więcej.

Dziennikarze radia 357

Na jakich zasadach będzie działało Radio 357

W swoim manifeście, dziennikarze powstającego projektu jasno określili zasadym, którymi bedą kierować się podczas prowadzenia.

  • Po pierwsze, żadnych partyjnych układów, kontroli i cenzury. Nie chcą jednak o niej milczeć – to słuchacze mają zdecydować, w jakiej formie będą chcieli ją widzieć na antenie radia.
  • Wszystkie poglądy będą szanowane – na antenie będzie można porozmawiać o wszystkim i ze wszystkimi, nawet jeśli w jakichś tematach mamy zupełnie różne zdania. Ma to być miejsce spotkań ludzi o różnych poglądach, którzy się wzajemnie szanują.
  • Brak reklam. Będą natomiast pratnerstwa, festiwale muzyczne i filmowe, ale nie w formie bloków reklamowych leków na hemoroidy.
  • Otwarte radio. Stacja będzie otwarta dla wszystkich, będzie tez nadawana z parków, teatrów, kawiarni, festiwali muzycznych i filmowych. Dziennikarze będą rozmawiać ze słuchaczami na antenie i wspólnie decydować o kierunku, w który będą chcieli rozwijać.
  • Bez zadęcia. Może już wystarczy tego zapięcia pod szyję. Spuśćmy trochę powietrza. Niniejszym kończymy plażowe wciąganie brzucha.

Jak będzie wyglądał proces powstawania internetowego (a docelowo FM) Radia 357?

Plan powstania Radia 357 (docelowo FM)
  1. Podziękowanie dla ekipy Listy Przebojów – koncert na „do widzenia” po 38. wspólnych latach.
  2. Serwis podcastowy – nieregularne podcasty, będące namiastką radia.
  3. Radio 2.0 – stacja internetowa połączona z nowatorskim systemem podcastów i indywidualnych ramówek.
  4. Radio 3.0 – nadawanie 24 godziny na dobę z różnych miejsc w kraju i wydarzeń – platforma multimedialna.
  5. Radio FM – zdobycie częstotliwości.

RAdio 357 nie ma jeszcze swojej strony internetowej, ale można obserwować je na Facebooku i oczywiście wesprzeć wybraną kwota, zaczynającą się od 10 zł, w serwisie Patronite pod adresem patronite.pl/radio357.

źródło: Radio 357 | Wirtualnemedia