Domena .pl ma już 30. lat!

Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę .pl. Obecnie znajdziecie ją obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych!

Domena .pl w babeczkach

Krótka kartka z kalendarza: w 1990 roku IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), czyli organizacja zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski. W czwartek 30 lipca 2020 roku obchodziliśmy dokładnie 30. rocznicę tego wydarzenia. Pierwszymi domenami w .pl były domeny związane ze środowiskiem akademickim – edu.pl. Ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzony został NASK – jednostka badawczo-rozwojowa, który od tej chwili prowadził rejestr nazw domenie .pl.

W 2008 roku liczba aktywnych nazw w Krajowym Rejestrze Domen (DNS) przekroczyła 1 milion, a ponad 95% z nich obsługiwanych było przez rejestratorów – Partnerów NASK. Trzy lata później liczba nazw w domenie .pl podwoiła się i przekroczyła 2 miliony. 

Domena .pl jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku. 

Aż 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl. W rankingu europejskich rejestrów plasuje się na szóstym miejscu. Na koniec 2019 roku w Rejestrze widniało zaledwie osiem nazw z maksymalną liczbą 63 znaków. Średnia liczba znaków w nazwie wyniosła 11,06.

Obecnie w Rejestrze domeny .pl jest prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów.

GOV.pl powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Wystarczy znać jeden adres – GOV.pl – by znaleźć wszystko, czego potrzebujemy, w tym – co dla nas bardzo ważne – e-usługi – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  – Nasz portal udostępnia prawie 300 witryn, przeszło 113 tys. artykułów i ponad 192 tys. plików. Znajdziemy tam nie tylko informacje o tym, czym zajmują się poszczególne resorty, ale też informatory, poradniki, itp. – wszystko w jednym miejscu – dodaje szef MC.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji