Jak wymusić obsługę kodeków aptX/AAC słuchawek Bluetooth na Macu?

Sprawdź , jak włączyć obsługę kodeków aptX lub AAC przez słuchawki Bluetooth podłączone do komputera Mac z systemem macOS?

Włączanie obsługi kodeków adudio (AAC i aptX) dla słuchawek Bluetooth pod systemem macOS

Urządzenia z systemem iOS lub iPadOS nie obsługują standardu aptX, za to komputery Mac z systemem macOS oficjalnie obsługują aptX/AAC (nie mylić z aptX HD) – kodeki dla urządzeń audio połączonych przez Bluetootha. Jednak koputery z systemem macOS prawdopodobnie sprzyjają AAC (Advanced Audio Coding), ponieważ aplikacje Apple’a, takie jak iTunes, wolą ten kodek. Słuchawki AirPods również wykorzystują ten algorytm do stratnej kompresji danych dźwiękowych.

Z kolei wszystkie słuchawki Bluetooth innych firm obsługują okropny, szeroko dostępny kodek audio SBC. Ten kodek jest dość okropny, ponieważ kompresuje dźwięk bardziej niż większość osób by sobie tego życzyła.

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej nowoczesne słuchawki obsługują AAC (który obsługują iPhone’y) i aptX (kodek, którego używa większość urządzeń z Androidem). Niezależnie od tego niektóre słuchawki korzystają z SBC bez żadnego wyjaśnionego powodu. Oprócz jakości może to zwiększać opóźnienie, powodując obniżenie jakości dźwięku.

Na szczęście w systemie macOS użytkownicy są w stanie wymusić AAC i aptX w kilku prostych krokach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić?

Jak wymusić korzystanie z kodeków aptX/ AAC na obsługiwanych słuchawkach Bluetooth?

Najpierw musisz wiedzieć, jakiego kodeka używają Twoje słuchawki. Aby to zrobić:

  • Podłącz słuchawki Bluetooth do komputera Mac i zacznij odtwarzać dźwięk.
  • Przytrzymaj klawisz Option (alt) i jednocześnie wybierz ikonę Bluetooth na pasku menu.
  • Kliknij słuchawki, aby rozwinąć menu. Aktywny kodek słuchawkowy powinien być wyświetlany na szarym polu w pozycji Aktywny kodek.
Sprawdzanie wersji kodeka dla słuchawek Bluetooth na komputerze Mac (macOS) SBC

Jeśli Twoje słuchawki już korzystają z AAC lub aptX, nie są wymagane żadne dalsze działania. Oba standardy są względnie dobre dla łączności bezprzewodowej i przewyższają stary kodek SBC. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje słuchawki korzystają z SBC, czytaj dalej, aby sprawdzić, jak go zmienić.

  • Najpierw musisz pobrać dodatkowe narzędzia dla Xcode (Additional Tools for Xcode), które można znaleźć serwisie Apple Develpers w sekcji More Downloads for Apple Developers.
  • W polu wyszukiwania wpisz „additional” i po wyświetleniu się listy wyników pobierz najnowszą wersję Additional Tools for Xcode 11.4.dmg (56 MB)– obecnie jest to wersja 11.4 z 24 marca 2020 roku. Pobranie go wymaga posiadanie bezpłatnego konta Apple Developer, które możesz założyć w każdej chwili.
More Downloads for Apple Developers – dditional Tools for Xcode
  • Po zamontowaniu narzędzia Additional Tools for Xcode wybierz katalog HardwareBluetooth Explorer.app. Tę aplikację możesz przeciągnąć do katalogu z aplikacjami, aby mieć zawsze do niego dostęp bez konieczności montowania za każdym razem narzędzia dla Xcode. Uruchom aplikację Bluetooth Explorer.app (należy zaufać aplikacji, ponieważ pochodzi z zaufanego źródła – od firmy Apple). Aplikacja pojawi się w doku.
  • Kliknij na nią i w menu przejdź do Tools Audio Options….
  • W nowo otwartym oknie zaznacz opcję Force use of aptX i Enable AAC (jeśli dotyczy). Upewnij się, że opcja Disable AAC i Disable aptX nie są zaznaczone.
Ustawienia kodeków aptX i AAC w aplikacji Bluetooth Explorer
Ustawienia kodeków aptX i AAC w aplikacji Bluetooth Explorer
  • Kliknij Close, aby zakończyć i albo uruchom ponownie komputer Mac, albo rozłącz i ponownie połącz słuchawki.
  • Sprawdź, czy Twoje słuchawki używają teraz AAC lub aptX zgodnie z powyższymi wstępnymi krokami.
Sprawdzanie wersji kodeka dla słuchawek Bluetooth na komputerze Mac (macOS) AptX

źródło: Apple | 9TO5Mac