Udział systemu iOS 13 osiągnął prawie szczyt (czerwiec 2020)

Przyjęcie mobilnego systemu operacyjnego iOS 13 przez użytkowników iPhone’a jest prawie całkowite – zobacz najnowsze statystyki z czerwca 2020 roku.

Udział wersji systemów iOS i iPadOS w czerwcu 2020 roku (Apple)

Mimo, że Apple ma zaprezentować swój najnowszy system mobilny iOS 14 już w ten poniedziałek 22 czerwca 2020 roku podczas WWDC 2020, firma ujawniła, że ​​obecnie aż 92% wszystkich iPhone’ów wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat działa pod systemem iOS 13 (i nowszym). To wyższy odsetek adopcji niż w przypadku systemu iOS 12 o tej samej porze w zeszłym roku. Nie jest to też zaskoczeniem, że znacznie przewyższa odsetek użytkowników Androida, którzy mogli uaktualnić system do najnowszej wersji systemu Android 10 firmy Google.

Udział systemu iOS 13 jest naprawdę bardzo wysoki!

Apple śledzi w sklepie App Store, które z różnych wersji systemów operacyjnych są zainstalowane na iPhone’ach i iPadach i okresowo informuje programistów o statystykach na swojej oficjalnej stronie. Niestety nie ma żadnego regularnego harmonogramu i musimy zadowolić się wynikami, które akurat zostaną opublikowane. Ostatnia aktualizacja oficjalnych danych dotyczących udziału iOS-a miała miejsce w styczniu 2020 roku, czyli prawie pół roku temu!

Najnowsze dane pochodzą z minionej środy 17 czerwca. Według opublikowanych danych wynika, że przyjęcie systemu iOS 13 wynosi 92% dla iPhone’ów wydanych w ciągu ostatnich czterech lat. Zaledwie 7% z nich korzysta z systemu iOS 12. Jednak po uwzględnieniu wszystkich aktywnych telefonów odsetek ten spada do 81%.

Dla porównania, w sierpniu ubiegłego roku, tuż przed wydaniem systemu iOS 13, Apple informowało, że 90% wszystkich najnowszych iPhone’ów używało iOS 12. Ale odsetek wszystkich telefonów z bieżącą wersją wynosił 88%. Może to oznaczać, że w 2020 roku znacznie więcej użytkowników starszych urządzeń będzie się opierać aktualizacji.

iPadOS 13 też ma się całkiem nieźle!

Udział systemu iPadaOS 13 jest jeszcze wyższy. Apple twierdzi, że 93% tabletów wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat korzysta z tej wersji. Tylko 5% ma nadal iOS-a 12. Ale wciąż istnieje wiele starszych modeli z poprzednimi wersjami. Wpple podaje, że 73% wszystkich tabletów, które są nadal wystarczająco aktywne, aby odwiedzić App Store, używa systemu iPadOS 13.

Przyjęcie najnowszej wersji systemu operacyjnego Android pozostaje daleko w tyle. Jest tak niski, że Google przestało to publicznie ogłaszać. Tylko programiści mają dostęp do tych danych. Jednak wciąż są jawne.

Android niestety choruje na fragmentację od lat!

Od maja Android 10 zainstalowany jest zaledwie na 8,2% urządzeń. To smutne, że dzieje się tak pomimo uruchomienia tej wersji około dziewięć miesięcy wcześniej. Poprzednia wersja, Androida Pie, jest dostępna na 31,3% urządzeń. Oznacza to, że 60,5% urządzeń z Androidem ma wersję starszą niż dwa lata!

Te niskie wskaźniki adopcji są wynikiem skomplikowanego systemu uaktualnień Google’a dla telefonów i tabletów z tym systemem mobilnym. Od poszczególnych producentów telefonów zależy wydanie ich aktualizacji. Często zajmuje to miesiące. Starsze urządzenia często nie mają nawet szans na uzyskanie najnowszych wersji Androida.

źródło: Apple Developer