7,2 mln samochodów elektrycznych jeździło po drogach w 2019 roku

Mimo, że rok 2019 był powolny dla globalnego przemysłu samochodowego, sprzedaż samochodów elektrycznych nadal rosła, choć w wolniejszym tempie niż w latach poprzednich.

Zgodnie z najnowszą edycją Global EV Outlook Międzynarodowej Agencji Energii, sprzedaż elektrycznych samochodów osobowych wzrosła w ubiegłym roku do 2,1 miliona, zwiększając globalną liczbę do 7,2 miliona elektrycznych i hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in. Pod względem liczby pojazdów elektrycznych sprzedawanych na całym świecie w 2019 r. Chiny pozostają zdecydowanie największym rynkiem zbytu pojazdów elektrycznych, a na drugim miejscu znajduje się Europa z 560 000 egzemplarzy i Stany Zjednoczone z około 330 000 sprzedanymi samochodami elektrycznymi w ubiegłym roku.

Wyjątkowa pozycja Chin znajduje również odzwierciedlenie w liczbie używanych pojazdów elektrycznych. Według IEA Chiny stanowią 3,35 miliona globalnej sumy 7,2 miliona, co stanowi ponad dwukrotnie więcej samochodów elektrycznych jeżdżących obecnie po amerykańskich drogach.

Jak pokazuje poniższy wykres, ostatnia dekada to okres szybkiego rozwoju samochodów elektrycznych, mimo że wciąż jesteśmy na początku przejścia na czystszą i bardziej zrównoważoną mobilność. Pomimo faktu, że liczba używanych elektrycznych samochodów osobowych na całym świecie wzrosła z blisko zera do 7,2 miliona w latach 2010-2019, samochody elektryczne i hybrydy typu plug-in stanowiły zaledwie 2,6 procent globalnej sprzedaży samochodów osobowych w ubiegłym roku.

Liczba aut elektrycznych na świecie w 2019 roku

Liczba aut elektrycznych na świecie w latach 2010-2019 (IEA)
Liczba aut elektrycznych na świecie w latach 2010-2019 (IEA)

W 2020 r. IEA spodziewa się, że samochody elektryczne będą dominowały w branży motoryzacyjną, ponieważ oczekuje się, że sprzedaż samochodów elektrycznych będzie zgodna z całkowitą wartością z zeszłego roku, podczas gdy globalny rynek samochodów osobowych może spaść o 15 procent, w znacznej części przez pandemię COVID-19.

źródło: Statista