Płatne ładowanie aut elektrycznych na Niebieskim Szlaku LOTOSU

Zakończył się okres testowy projektu „LOTOS Niebieski Szlak”, w ramach którego kierowcy mogli za darmo ładować samochody elektryczne.

Mapa Niebieskiego Szlaku LOTOSU

Niebieski Szlak to jedyna inwestycja w Polsce zmieniająca myślenie o podróżowaniu samochodem elektrycznym oraz umożliwiająca swobodne podróżowanie nim między miastami. W pierwszej odsłonie tego projektu LOTOS umożliwił kierowcom samochodów elektrycznych i hybrydowych swobodny przejazd autostradami A1 i A2 pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. W tym czasie pojazdy elektryczne można było ładować bezpłatnie.

Od października 2018 r. na tej trasie działa 12 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Pokonanie ok. 450 km trasy znad morza do stolicy (i z powrotem) pojazdem elektrycznym jest możliwe dzięki zachowaniu odległości nie większej niż 160 km pomiędzy kolejnymi punktami ładowania, zlokalizowanymi w Trójmieście (4 punkty), w Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach A1 i A2 (6 punktów) oraz w Warszawie (2 punkty).

Każda stacja na Niebieskim Szlaku posiada 2 stanowiska ładowania i została wyposażona w ładowarkę o łącznej mocy 150 kW obsługującą 3 międzynarodowe standardy, co umożliwia pełne pokrycie rynku e-mobility.

LOTOS zamierza rozwijać projekt budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Kolejne punkty pojawią się jeszcze w tym roku. Wiele z nich zlokalizowanych będzie nie tylko na północy czy w centrum kraju, ale również przy trasach zachodniej i południowej Polski, w tym przy drogach ekspresowych i autostradach. Docelowo koncern zakłada budowę 130 stacji ładowania pojazdów elektrycznych do 2022 roku.

Niebieski Szlak LOTOS - w liczbach
Niebieski Szlak w liczbach

Od poniedziałku 27 stycznia 2020 roku koniec darmowego ładowania na Niebieskim Szlaku LOTOSU, ale kierowcy taniej kupią kawę

Od 27 stycznia 2020 roku. za usługę ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych na stacjach LOTOSU pobierana będzie opłata w wysokości 24 zł. Biorąc pod uwagę średniej wielkości ładowanie to obecnie najniższa stawka na rynku. Dodatkowo, do końca lutego, ładując auto elektryczne będzie można napić się kawy w promocyjnej cenie.

Wprowadzeniu opłat towarzyszy kampania informacyjna pod hasłem „U nas się opłaca”. Warto podkreślić, że ogłoszona przez LOTOS stawka jest stała – 24 zł kierowca zapłaci bez względu na długość ładowania oraz ilość pobranej energii. Pojemność akumulatorów w większości dostępnych na rynku aut elektrycznych to średnio 35 kWh (rekordzistą jest Audi e-tron z baterią o pojemności 95 kWh).

Średni koszt ładowania samochodu elektrycznego w Polsce (styczeń 2020)
Średni koszt ładowania samochodu elektrycznego w Polsce (styczeń 2020)

Jeśli przyjmiemy, że na cykl ładowania przypada średnio 20 kWh energii, to u wiodącego operatora ładowarek w Polsce kierowca, zgodnie z cennikiem, zapłaci 44 zł. To prawie dwa razy więcej niż na stacjach LOTOSU. Trzeba pamiętać, że w przypadku dodatkowych kWh ten koszt u konkurencji będzie jeszcze wyższy.

Dodatkowo, od 27 stycznia do końca lutego, osoby korzystające z usługi ładowania pojazdu na stacjach LOTOSU, będą mogły napić się kawy w promocyjnej cenie. Do każdego ładowania auta za dużą kawę (440 ml) zapłacą tylko 2 zł, a za małą (220 ml) symboliczną złotówkę.

Obsługiwany standard ładowania aut elektrycznych i hybrydowych na Lotosie

Uniwersalna ładowarka obsługuje 3 międzynarodowe standardy:

  • CHADEMO
  • CCS
  • TYPE2

Standard CHAdeMO (charge do move) jest grą słów nawiązującą do japońskiego stwierdzenia O cha demo ikaga desuka (pol. napijmy się herbaty). Ładowanie baterii bowiem trwa mniej więcej tyle, co zaparzenie i wypicie tego napoju, ale w LOTOSIE lepiej będzie napić się tańszej kawy :)

Przeczytaj także:

Elon Musk dobrze wie, że Cybertruck Tesli ma sens…

Auta elektryczne coraz bardziej popularne

Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pod koniec grudnia 2019 roku po polskich drogach jeździło 8 637 elektrycznych samochodów osobowych. Równolegle, w Polsce rośnie liczba ogólnodostępnych stacji ładowania, która przekroczyła granicę 1000 sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że tylko 28% z nich (288) stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), czyli takie, z jakich można skorzystać na Niebieskim Szlaku.

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania Niebieskiego Szlaku zarządzająca stacjami spółka LOTOS Paliwa odnotowała około 9,5 tys. ładowań. Rekordowe były miesiące wakacyjne: lipiec (1199 transakcji) oraz sierpień (1115 transakcji). Przeprowadzone badania pokazały systematyczny wzrost zainteresowania tą usługą. Kierowcy pozytywnie ocenili przede wszystkim przyjazność obsługi urządzenia do ładowania (jako bardzo łatwe w obsłudze ocenia je 48% użytkowników).

Niebieski Szlak – stacja ładowania aut elektrycznych LOTOS
Stacja ładowania aut elektrycznych LOTOS

Projekt jest współfinasowany z środków unijnych programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Szczegółowy regulamin promocji dostępny jest na stronie www.lotos.pl (link w źródle wpisu) lub na stacjach paliw LOTOS zlokalizowanych na Niebieskim Szlaku.

źródło: LOTOS wprowadza konkurencyjną stawkę za ładowanie aut elektrycznych