Które komunikatory są najpopularniejsze podczas pandemii w Europie?

Komunikacja w czasie trwającej epidemii koronawirusa przeniosła do komunikatorów mobilnych – sprawdź, które są najpopularniejsze w poszczególnych krajach Europy?

Najpopularniejsze komunikatory w krajach Europy podczas pandemii koronawirusa (kwiecień 2020)

W czasach trwającej pandemii COVID-19 komunikatory mobilne i internetowe stały się niezbędnym narzędziem umożliwiającym pracę zdalną, uczestnictwo w zajęciach czy organizowanie zdalnych spotkań ze znajomymi bez konieczności wychodzenia z domu. W Europie od czasów wprowadzenia restrykcji zainteresowanie komunikatorami wzrosło aż 7-krotnie! Zespół analityczny firmy Picodi sprawdził i zestawił, które narzędzia i aplikacje dające możliwość przeprowadzenia wideorozmów najbardziej zyskały na popularności w ostatnim czasie.

Dane zostały zebrane i przeanalizowane na podstawie średniej liczby wyszukań kilkunastu najpopularniejszych komunikatorów, zarówno od dużych producentów jak i niszowych m.in. Google, Microsoft, Facebook, Rakuten, Line Corporation.

Badanie polegało na porównaniu liczby wyszukań online 19 komunikatorów internetowych umożliwiających przeprowadzenie rozmów wideo. Dane archiwalne pochodzą z Google Keyword Planner.

Które komunikatory są najpopularniejsze w Europie podczas pandemii koronawirusa?

Zwycięzcą rankingu jest WhatsApp, który był najczęściej wyszukiwany w 22 krajach Europy. Komunikator zajął pierwsze miejsce między innymi w Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, we Włoszech aż po Niemcy i Słowację. Eksplozja zainteresowania zielonym komunikatorem jest widoczna również w Rosji, Turcji czy Mołdawii.

Aż w 14 europejskich krajach najczęściej używanym komunikatorem był Zoom. Zainteresowanie nim plasowało się na wysokim poziomie głównie na północy Europy (Wielka Brytania, Norwegia), w niektórych krajach bałtyckich (Litwa, Estonia) oraz na Ukrainie i w Mołdawii.

Z kolei Polska znalazła się wśród zwolenników komunikatorowego weterana, czyli Skype’a. Jest on najchętniej wykorzystywany w ostatnim czasie także na Słowacji, Węgrzech i w Grecji.

Viber i Microsoft Teams podobnie jak Skype królowały tylko w czterech krajach. Oba komunikatory zyskały największą liczbę użytkowników na Półwyspie Bałkańskim oraz w Liechtensteinie (Microsoft Teams) i Białorusi (Viber). I tylko mieszkańcy Danii w trakcie pandemii szczególnie upodobali sobie Google Meet.

Oto pełne zestawienie komunikatorów i krajów, w których są najpopularniejsze:

Ikona WhatsAppIkona ZoomIkona SkypeIkona ViberIkona Microsoft TeamIkona Google Meet
WhatsAppZoomSkypeViberMicrosoft TeamGoogle Meet
AlbaniaArmeniaGrecjaBiałoruśBułgaria
Dania
AndoraEstoniaPolskaBośnia i Herc.Chorwacja
AustriaIrlandiaSłowacjaCzarnogóraGruzja
AzerbejdżanIslandiaWęgrySerbiaLiechtenstein
BelgiaKazachstan
CzechyLitwa
FinlandiaMacedonia Płn.
FrancjaMołdawia
HiszpaniaNorwegia
HolandiaSan Marino
ŁotwaSłowenia
LuksemburgSzwecja
MaltaUkraina
MonakoWielka Brytania
Niemcy
Portugalia
Rosja
Rumunia
Szwajcaria
Turcja
Włochy
Tabela krajów w EU - z najpopularniejszymi komunikatorami (marzec 2020)

[źródło: Picodi]