Kampania #NośMaskę – każda ma znaczenie!

Ruszyła obywatelska inicjatywa wspierająca walkę z koronawirusem pod hasłem #NośMaskę. Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz!

Akcja obywatelska #NośMaskę

Po co nosić maskę? Jak właściwie działa maska? I skąd taką maskę wziąć? To pytania, które od kilku tygodni nurtują Polaków. Już teraz wszystkie odpowiedzi można znaleźć w jednym miejscu – na oficjalnej stronie inicjatywy obywatelskiej #NośMaskę. Na stronie można znaleźć również praktyczne porady, jak samodzielnie uszyć maseczkę, co jest szczególnie pomoce w kontekście wprowadzonego przez rząd nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

Od ponad miesiąca walczymy z pandemią koronawirusa, kolejno wprowadzane są zasady bezpieczeństwa, które w tej walce mają nam pomóc. Znacznie ograniczyliśmy przemieszczanie się, jednak obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb, takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Wszystkim powinno zależeć, aby nie narażać w tym czasie siebie i innych na zakażenie koronawirusem. Dlatego też powszechne noszenie maseczek ochronnych jest kolejnym krokiem, który nam w tym pomoże. 

Sprawdź także:

Aby zachęcić Polaków do noszenia maseczek, powstała obywatelska inicjatywa #NośMaskę, której organizatorzy na oficjalnej stronie nosmaske.pl szczegółowo tłumaczą, jak działa maska i dlaczego warto ją nosić.

Wszystkie argumenty bazują na merytorycznych i eksperckich źródłach. Na stronie można znaleźć również praktyczne porady jak samodzielnie uszyć maseczkę (lub zrobić ją z rękawa starej koszulki), jeśli jeszcze takiej nie posiadamy. 

Organizatorzy akcji zachęcają do dzielenia się ideą noszenia masek z bliskimi i w swoich społecznościach. Ze strony można pobrać plakat do wydrukowania – POBIERZ PLAKAT (PDF, 185 kB) – aby powiesić go w najbliższym otoczeniu, na klatce schodowej czy w osiedlowym sklepie,  a także dodać dedykowaną nakładkę do swojego zdjęcia profilowego na Facebooku.

Dlaczego należy spowalniać rozprzestrzenianie się koronawirusa?

NOSZĘ MASKĘ I SIĘ TEGO NIE WSTYDZĘ!

Wstyd to zarażać! Pokaż swoim znajomym przeglądającym Facebooka, że jest sposób abyśmy wszyscy szybciej wrócili do normalnego życia. Nakładka nie tylko informuje o akcji, ale też świetnie wygląda!

O czym warto pamietać w związku z obowiązkiem noszenia maski?

  • Koronawirus bardzo szybko przenosi się drogą kropelkową między osobami w odległości poniżej dwóch metrów.
  • Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, możesz być nosicielem i zarażać innych.
  • Nawet zwykłe maski chirurgiczne potrafią mieć zbliżoną skuteczność do masek z filtrem N95/FFP2 i zmniejszać ryzyko infekcji aż o 75%. 
  • Nosząc maskę, pamiętaj, żeby nie dotykać twarzy i tym samym ograniczyć ryzyko zakażenia.
  • NOŚ MASKĘ, BO KAŻDA MA ZNACZENIE!

Noś maskę – każda ma znaczenie!

Osłanianie twarzy chroni Ciebie i innych! Noś ją zawsze, gdy przebywasz w otoczeniu innych osób, które mogą być zarażone lub mogą zarażać. Maska zatrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejsza ryzyko infekcji o 75%.

Załóż dowolna osłonę na twarz. Nie masz maski, możesz użyć bawełnianej chusty lub szalika. Ograniczysz ryzyko zakażenia, ale również będziesz pamietać, żeby nie dotykać twarzy.

Czy zawsze musisz osłaniać twarz?

Zawsze, gdy możesz kogoś spotkać. Gdy idziesz do sklepu lub pracy, na spacer, odwiedzić rodzinę. Możesz odpuścić sobie noszenie osłony, gdy samotnie pracujesz na działce lub jedziesz samochodem.

#NośMaskę - plakat A4

[źródło: Inicjatywa obywatelska #NośMaskę]