Przy naukach ścisłych też się można wyluzować — taka myśl zaświtała w głowie Komal Daldani, współzałożycielki i prezes chilijskiego studia Lab4U, podczas studiów na Uniwersytecie Chilijskim.
— Aby nauczyć się jeździć na rowerze musisz wsiąść na rower i zacząć jechać, samo czytanie podręczników nic tu nie da. To samo dotyczy przedmiotów ścisłych — mówi Daldani.
Jej rozwiązanie? Wykorzystanie czujników wbudowanych w iPhone’a i iPada do uatrakcyjnienia lekcji fizyki praktycznymi eksperymentami. Akcelerometr, prędkościomierz, miernik dźwięku, czy wreszcie mikrofon i aparat — zazwyczaj używasz ich do grania w gry i robienia zdjęć, ale można je także wykorzystać jako pomoce naukowe.
Przeczytaj także: Nauka języków programowania z aplikacją mobilną Enki!
Właśnie tak narodziła się aplikacja Lab4Physics…
Chcesz zrozumieć różnicę między odległością a przemieszczeniem? Sprawdź eksperyment Ruszaj się. To proste — weź do ręki telefon lub tablet i zacznij iść. Aplikacja Lab4Physics stworzy wtedy układ odniesienia, który w graficznej formie wyjaśni Ci różnicę.
A jeśli gryzie Cię ciekawość, jak wyglądają fale dźwiękowe, zobacz eksperyment Skłodowska-Curie na fali. Zagwiżdż w pobliżu głośnika, aby ujrzeć kształt dźwięku jako wykres amplitudy w czasie.
Aplikacja zawiera mnóstwo innych ciekawych i wykraczających poza książkową wiedzę eksperymentów pozwalających lepiej zrozumieć zasady fizyki. Zaznaczamy tylko, że są one pomyślane dla uczniów w wieku 13 lat lub starszych. Nauczyciele też nie są zostawieni sami sobie i mają do dyspozycji dodatkowe materiały, które ułatwią im wprowadzenie eksperymentów podczas lekcji.
— Talent jest czymś uniwersalnym, ale możliwości już nie. Chcemy uczynić naukę bardziej dostępną, przekazując to kieszonkowe laboratorium zarówno nauczycielom, jak i uczniom — wyjaśnia Daldani.
Teraz pora na Ciebie — czy zostaniesz następnym Nikolą Teslą, czy może następną Marią Skłodowską-Curie? Pobierz aplikację Lab4Physics na urządzenie z systemem iOS lub Android i eksperymentuj!
źródło: App Store Polska