Jakie znaczenie ma kolor 2020 roku „PANTONE 19-4052 Classic Blue”?

PANTONE ogłosił kolor roku 2020, którym został klasyczny niebieski „PANTONE 19-4052 Classic Blue” – jednak niesie on więcej niż jedno przesłanie!

Kolor 2020 roku: PANTONE 19-4052 Classic Blue
Kolor 2020 roku: PANTONE 19-4052 Classic Blue

I’m blue da ba dee da ba daa …

Świat mógłby osiągnąć nieco większą stabilność, podczas gdy od kilku lat na świecie panuje totalny rollercoaster. Zmiany klimatu, inwazyjne firmy technologiczne, to co dzieje w Białym Domu – wielu ludzi obawia się przyszłości, a niektórzy zastanawiają się, czy w ogóle jakąś mamy przed sobą…

Teraz wydaje się, że Pantone próbuje uspokoić nasz egzystencjalny strach. Firma zestawiająca kolory ogłosiła, że kolorem 2020 roku jest Pantone 19-4052 Classic Blue — „ponadczasowy i trwały niebieski odcień”.

Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute. To właśnie ten rodzaj stałości i pewności wyraża PANTONE 19-4052 Classic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym zawsze możemy polegać.

Warto zauważyć, że Pantone regularnie używa ogłoszenia koloru roku, aby subtelnie komentować sytuację na świecie. Wybór Ultra Violet w 2018 r. można powiązać zarówno z równością LGBTQ, jak i grupą obrońców praw kobiet znaną na przykład jako ultraviolet, podczas gdy Living Coral z 2019 roku wydaje się nieść przesłanie środowiskowe.

Pantone oświadczył w  oficjalnym komunikacie, że Classic Blue jest symbolem stabilności, pokoju i ochrony – wszystkich tych rzeczy, których w tym roku brakowało.

Nasycony głębokim rezonansem Classic Blue stanowi punkt zaczepienia —powiedziała Eiseman. Bezgraniczna błękitna sugestia rozległego i nieskończonego wieczornego nieba, reprezentowana przez Classic Blue zachęca nas, byśmy wykraczali poza to, co oczywiste, aby rozszerzyć nasze myślenie; wymagając od nas głębszego myślenia, zwiększenia naszej perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji”.

Na pewno będziemy potrzebować dużo sił w 2020 roku, nawet jeśli te konotacje będą bardziej przypominać pełne nadziei aspiracje niż dokładne prognozy tego, co czeka nas w nowym roku. Nadal konieczne jest, abyśmy nie otulili się klasycznym błękitem i nie schowali się przed rzeczywistością, ale podjęli działania, aby zmienić destrukcyjny kierunek, w którym zmierzamy.

Chociaż Pantone ograniczył pochwałę Classic Blue do czystej prostoty i uspokajającej natury, niektórzy zauważyli, że niebieski ma również konotacje polityczne. W końcu 2020 rok jest rokiem wyborczym zarówno w USA jak i Polsce.

Oczywiście nie mamy możliwości dowiedzieć się, czy wybór kolorów ma znaczenie polityczne, czy też nie — ale z pewnością interesujące byłoby usłyszeć, czym kierowali się w Pantone przy wyborze tego koloru….

Oto kolory roku z poprzednich lat od 2000 do 2019 roku:

Kolory roku od PANTONE w latach 2000-2019
Kolory roku od PANTONE w latach 2000-2019

źródło: Mashable