Film dokumentalny pt. „Artykuł osiemnasty” obnaża naszą demokrację

„Artykuł osiemnasty” to pełnometrażowy film dokumentalny o równości małżeńskiej w Polsce z 2017 roku, który wciąż jest aktualny…

Film dokumentalny „Artykuł osiemnasty”

Twórcy tego filmu zadają pytanie i przy wsparciu ludzi nauki, kultury i sztuki odpowiadają na nie, dlaczego w Polsce nie udało się do tej pory wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci?

Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby nieheteroseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa nie tylko utrudnia im zwykłe codzienne funkcjonowanie, ale też jest dla nich potwierdzeniem, że we własnej ojczyźnie są obywatelami drugiej kategorii.

Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18. Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników formalizacji związków jednopłciowych jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania tej kwestii.

Oto pełna treść artykułu 18. Konstytucji RP: Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Twórcy Artykułu osiemnastego głosem ekspertów, działaczy społecznych oraz par gejów i lesbijek starają się pokazać, że prawo do małżeństwa to przede wszystkim prawo do bezpiecznego i godnego życia, które należy się nam wszystkim. Dotychczas w dyskusjach na ten temat zabrakło merytorycznych argumentów.

Podejmujemy temat trudny, ale zarazem bardzo istotny dla dużej części polskiego społeczeństwa – podkreśla Bartosz Staszewski, reżyser „Artykułu osiemnastego” i dodaje – Zadajemy niewygodne pytania, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego prawa par gejów i lesbijek wzbudzają w Polsce tak wielki opór.

Jednak Artykuł osiemnasty, będący niezależną produkcją kierowaną do dystrybucji telewizyjnej i festiwalowej, to nie tylko kronika debaty na temat związków par jednej płci w Polsce – to również diagnoza współczesnej Polski w wymiarze politycznym, medialnym i społecznym.

Przeczytaj także: Marki się nie boją tęczy i zawistnych hejterów ?️‍?

Film można obejrzeć w internecie w serwisie Vimeo (10 zł/72h). POniżej możesz obejrzeć zwiastun filmu:

Dlaczego Polska tak bardzo broni się przed wprowadzeniem takich praw dla osób homoseksualnych, jak dla osób heteroseksualnych? Ten dokument z pewnością pomoże Wam w odpowiedzi na to pytanie. Rzeczowo, bez populizmu, propagandy i pseudonaukowych argumentów.

Pomimo trudnej sytuacji politycznej, organizacje LGBT+ nie zaprzestają starań na rzecz równości małżeńskiej w Polsce. Jednocześnie stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza zakłada, że pełną równość uda się w Polsce uzyskać dopiero w 2025 roku.

Film „Artykuł osiemnasty” powstał dzięki rekordowej zbiórce publicznej sfinansowanej społecznie i jest pierwszym tego typu filmem w Polsce. Cały dochód z filmu trafia na rzecz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które od 2009 roku działa na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce.

Pełna lista osób które wystąpiły w filmie:
prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, dr Adam Bodnar, prof. Jacek Kochanowski, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel, Agnieszka Holland, Renata Kim, Bartosz Żurawiecki, Piotr Pacewicz, Uschi Pawlik, Aleksandra Muzińska, Yga Kostrzewa.

W ramach prac nad projektem wywiadu dodatkowo udzielili: dr hab. Jakub Urbanik, dr Jonna Mizielińśka, Radek Oliwa, Łukasz Pakuła, dr Krzysztof Charamsa, prof. Bożena Keff oraz dr Alicja Długołęcka.

Plakat filmu dokumentalnego „Artykuł osiemnasty”

źródło: informacja o filmie