HTTP/3 aka QUIC to nowa generacja protokołu internetowego

IETF zdecydowało się oprzeć następną główną iterację protokołu HTTP/3 na zdecydowanie szybszym protokole QUIC od Google’a.

HTTP/3 aka QUIC

Członkowie Internet Engineering Task Force (IETF) ujawnili, że protokół eksperymentalny HTTP-over-QUIC zostanie przemianowany na HTTP/3 i ma stać się trzecią oficjalną wersją protokołu HTTP,

To będzie już druga eksperymentalna technologia opracowaną przez Google’a, która stanie się oficjalnym uaktualnieniem protokołu HTTP po tym, jak technologia SPDY firmy Google stała się podstawą protokołu HTTP/2. Protokół QUIC to przepisany protokół HTTP, który wykorzystuje technologię QUIC zamiast protokołu TCP (Transmission Control Protocol) jako podstawowej technologii.

QUIC oznacza Quick UDP Internet Connections i polega na przepisaniu protokołu TCP jako ulepszonej technologii, która łączy w sobie HTTP/2, TCP, UDP i TLS (do szyfrowania), i wiele innych rzeczy. Google chce, aby QUIC powoli zastępował zarówno TCP, jak i UDP jako nowy wybrany protokół do przenoszenia danych binarnych w sieci Internet. Testy wykazały, że QUIC jest zarówno szybszy, jak i bezpieczniejszy ze względu na zaszyfrowaną domyślną implementację (aktualny projekt protokołu HTTP-over-QUIC wykorzystuje nowo wydany protokół TLS 1.3).

QUIC został pierwszy raz opisany w czerwcu 2013 roku, w 2015 roku został zaproponowany jako projekt standardu w IETF. Natomiast  HTTP-over-QUIC zaproponowano rok później, w lipcu 2016 roku. Odtąd obsługa HTTP-over-QUIC została dodana w Chrome’a 29 i Opery 16, ale także na serwerach internetowych LiteSpeed. Początkowo tylko serwery Google’a obsługiwały połączenia HTTP-over-QUIC, jednak w tym roku Facebook również zaczął korzystać z tej technologii.

Zero RTT Connection Establishment
Zero RTT Connection Establishment

Na liście dyskusyjnej Mark Nottingham, przewodniczący grupy roboczej IETF HTTP i QUIC, złożył oficjalny wniosek o zmianę nazwy HTTP-over-QUIC na HTTP/3. W następnych wątkach dyskusyjnych grup roboczych, propozycja Nottingham została zaakceptowana przez innych członków IETF, którzy dali oficjalną zgodę na zmianę nazwy HTTP-over-QUIC na HTTP/3 – czyli kolejną ważną iteracją protokołu HTTP, technologią który stanowi podstawę dzisiejszej sieci WWW.

Według internetowego portalu statystycznego W3Techs, od listopada 2018 roku 31,2% z 10 milionów najpopularniejszych stron internetowych obsługuje HTTP/2, a tylko 1,2% obsługuje obecnie QUIC.

źródło: ZDNet