Dlaczego już należy przejść na HTTP/2?

Czym jest protokół HTTP/2 i co oznacza dla SEO oraz dla przeciętnego internauty?

HTTP/2 - nowy protokół internetowy

Rzecznik Google niedawno ujawnił, że robot GoogleBot wkrótce będzie obsługiwał protokół HTTP/2. Gdybym Ci powiedział, że witryna może załadować się szybciej, serwer może używać mniej zasobów a programiści i webdeweloperzy nie traciliby tyle czasu żeby zwiększyć szybkość strony, to prawdopodobnie mógłbyś nie uwierzyć. Czy to brzmi zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe?

Wydaje się, że nie. Po 16 latach przyszłość protokołu internetowego w końcu zaczyna się zmieniać, o czym społeczność SEO jeszcze głośno nie mówi.

Podczas niedawnego Google Webmaster Central Hangout, John Mueller z Google’a powiedział, że Googlebot będzie obsługiwał protokół HTTP/2 pod koniec tego roku lub na początku 2016 roku. Czy branża SEO powinna skakać z radości, czy raczej powinna zakasać rękawy?

Otóż protokół HTTP/2 powinniśmy włączyć już teraz z wielu powodów, przede wszystkim ze względu na wzrost prędkości ładowania treści na stronie, co sprawia, że doświadczenia użytkowników ulegną znacznej poprawie, a co za tym idzie potencjalny wzrost pozycji w rankingu naszej strony.

Co to jest HTTP/2?

HTTP/2 to najnowsza aktualizacja do protokołu HTTP przez Internet Engineering Task Force (IETF). Protokół jest następcą protokołu HTTP / 1.1, który został opracowany w 1999 roku. Aktualizacja protokołu HTTP/2 jest zatem bardzo potrzebna, zwłaszcza, że przez szesnaście lat technologie projektowania stron internetowych znacząco się zmieniły. Odświeżony protokół niesie ze sobą ulepszenia związane z efektywnością, bezpieczeństwem i szybkością.

Jak powstał HTTP/2?

HTTP/2 w dużej mierze został oparty na autorskim, opracowanym przez firmę Google protokole SPDY (wymawiany „speedy”, bazuje na TCP i jest protokołem warstwy aplikacji do transmisji treści web), nad którym prace zostaną zaniechane w 2016 roku, ze względu na nową wersję protokołu HTTP, która posiada te same funkcje i zachowaną wsteczną kompatybilność z poprawioną transmisją danych.

Główne ulepszenia i zalety HTTP/2

 • Jedno połączenie. Do załadowania strony internetowej używane jest tylko jedno połączenie z serwerem, które jest aktywne tak długo jak długo jest otwarta strona internetowa. To zmniejsza liczbę żądań potrzebnych do utworzenia wielu połączeń TCP.
 • Multipleksowanie (multiplexing). Wielokrotne zapytania mogą być obsługiwane w tym samym czasie i zakresie. W wersji HTTP/1.1, przesył danych jest kolejkowany. Oznacza to, że przeciążona strona strona w HTTP/2 ładuje się normalnie.
 • Push z serwera. Dodatkowe informacje mogą być wysyłane do klienta z poziomu serwera.
 • Priorytetyzacja. Zapytania są priorytetyzowane i szybciej obsługiwane przez serwer. Nadawana jest kolejność w jakiej pobierane są z serwera różne zasoby, na przykład arkusze stylów CSS, kod Java Script lub obrazy. Dzięki temu najważniejsze elementy związane z wyświetleniem się strony są wysyłane wcześniej, aby zmniejszyć opóźnienia i sprawić, że użytkownik komfortowo wyświetla tresci.
 • Binarność. Sprawia, że HTTP/2 jest łatwiej analizowany przez serwer – jest bardziej zwarty i mniej podatne na błędy. Nie jest potrzebny dodatkowy czas na tłumaczenie informacji z tekstu do pliku binarnego, który jest językiem ojczystym komputera.
 • Kompresja nagłówków. HTTP/2 wykorzystuje kompresję HPACK, dzięki czemu zmniejsza obciążenie i ilość danych przesyłanych przez sieć.

Istnieje kilka stron demonstracyjnych, dzięki którym możesz zobaczyć różnicę w działaniu nowego i starego protokołu HTTP. Wydaje się, że wraz ze wzrostem opóźnienia, wzrost prędkości HTTP/2 jest jeszcze bardziej widoczny, co jest bardzo korzystne dla użytkowników mobilnych.

Porównaj prędkość HTTP/1.1 i HTTP/2 na stronie:

Które przeglądarki obsługują protokół HTTP/2?

Według serwisu Can I use, protokół HTTP/2 obsługiwany jest przez 75,63% przeglądarek używanych przez użytkowników w Polsce i 67,89% na całym świecie. Jest jednak kilka zastrzeżeń do tych statystyk, np. Internet Explorer 11 obsługuje tylko protokół HTTP/2 w systemie Windows 10, a Chrome, Firefox i Opera obsługują tylko HTTP/2 tylko pod HTTPS.

Możesz również sprawdzić, jak wygląda użycie przeglądarek internetowych wśród użytkowników Twojej strony internetowej, wchodząc do Google Analytics i wybierając: Odbiorcy → Technologia → Przeglądarka i system.

Najbardziej znaczące oprogramowania serwerów takie jak Apache, Nginx, i IIS, już obsługują HTTP/2. Wiele głównych firm hostingowych już dodało obsługę HTTP/2. Z tego co się orientuję w Polsce jeszcze żaden hosting tego nie zrobił, co jest zrozumiałe, ponieważ firmy hostingowe będą potrzebowały więcej czasu na testy związane z wdrożeniem.

Sprawdź na Can I use… Support tables for HTTP/2 protocol

Przeglądarki internetowe obsługujące protokół HTTP/2 (Polska, 2015)
Przeglądarki internetowe obsługujące protokół HTTP/2 (Polska, 2015)

HTTPS a protokół HTTP/2

Podczas gdy HTTP/2 obsługuje zarówno połączenia zabezpieczone i niezabezpieczone, to takie przeglądarki jak Mozilla Firefox i Google Chrome będą wspierać HTTP/2 tylko za pośrednictwem protokołu HTTPS. Niestety, oznacza to, że właściciele wiele witryn, którzy będą chcieli skorzystać z HTTP/2 będą musieli mieć strony po HTTPS-ie.

Na szczęście pojawiają się nowe inicjatywy, takie jak Let’s Encrypt, która będzie działać w wersji testowej już od 3 grudnia 2015 r. Let’s Encrypt, jest nowym organem, który zapewnia bezpłatne certyfikaty bezpieczeństwa dla stron internetowych. To świetna inicjatywa w kierunku bardziej bezpiecznych stron internetowych.

Korzyści dla użytkowników stron internetowych działających pod HTTP/2

Przede wszystkim szybkość ładowania się stron internetowych, zapewniając lepsze doświadczenia użytkowników.

Co oznacza HTTP/2 dla webmasterów?

Korzystając z protokołu HTTP/1.1, webmasterzy opanowali wiele technik przyspieszających strony internetowe, które nie są już konieczne w HTTP/2.

 • Sharding domeny (rozdzielanie zasobów, CDN). Ładowanie plików z wielu subdomen, tak aby więcej można obsłużyć więcej połączeń.
 • Image spriting. Łączenie plików graficznych w jeden w celu ograniczenia żądań. Rozdzielenie połączonych plików może zredukować użycie pamięci RAM, ponieważ nie jest konieczne przechowywanie dużych obiektów w pamięci.
 • Łączenie plików. CSS i pliki JavaScript łączone są aby zmniejszyć liczbę zapytań.
 • Inline. CSS oraz kod JavaScript, a nawet obrazy, są umieszczane bezpośrednio w kodzie HTML.
 • Pliki cookie domeny. Nagłówki (w tym plików cookie) są kompresowane, więc liczba żądań jest bardzo mała w porównaniu z HTTP/1.1.

Ulepszenia dla serwerów z HTTP/2

Wiele z wymienionych powyżej sytuacji wymagało dodatkowych połączeń, co obciążało serwery. W HTPP/2 nie powodują już zawrotu głowy u administratorów. Efektem jest mniejsze zapotrzebowanie na pasmo, mniejsze obciążenie sieci i niższe zużycie pamięci serwera.

W telefonach komórkowych/smartfonach, wiele połączeń TCP może powodować problemy z siecią komórkową, powodując odrzucanie pakietów i wysyłanie ponownych żądań, a dodatkowe zapytania obciążają niepotrzebnie serwer.

HTTP/2 to same korzyści dla serwerów: mniej połączeń TCP, łatwiejsze interpretowanie kodu, bardziej zwarty i mniej podatny na błędy.

Co oznacza wprowadzenie HTTP/2 dla SEO?

Obsługa nowego protokołu przez Googlebota, to prawdopodobnie dodatkowe korzyści w rankingu dla stron internetowych, które działają pod HTTP/2. Dodatkowo Chrome i Firefox wspierają HTTP/2 tylko dla stron pod HTTPS-em, co może mieć dodatkowy wpływ na pozycję stron z certyfikatem bezpieczeństwa.

Nalezy pamiętać jednak, że przy przejściu z HTTP na HTTPS należy poprawnie wykonać wszystkie kwestie techniczne, aby nie odnotować spadku w wyszukiwarkach. Należy pamiętać o przekierowaniach 302, linkach wewnętrznych i zewnętrznych, wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

Nie zapominajmy, co Gary Illyés powiedział:

Są też inne powody, oprócz rankingu Google’a, dla których witryna powinna być zabezpieczona. Ale to temat na osobny artykuł.

Dzięki nowemu protokołowi może zwiększyć się konwersja na stronie internetowej i wrost sprzedaży – wszyscy doskonale wiemy, że powolne ładowanie się strony jest przyczyną dużego współczynnika odrzuceń – HTTP/2 jest szybszy i zapewnia lepsze doświadczenie użytkownika.

Prędkość to jeden z czynników oceny witryny przez Google’a – to będzie interesujące zobaczyć, czy HTTP/2 będzie miało duży wpływ na pozycje w wyszukiwarce i jak bardzo?

Specjaliści SEO, programiści, administratorzy serwerów, zespoły sprzedaży i prawie wszyscy powinni już przygotować się do przejścia na HTTP/2. Co ważne, nie ma obawy przed tym, że użytkownik będzie korzystał z przeglądarki nieobsługującej nowego protokołu –  w takiej sytuacji, dzięki wstecznej kompatybilności, strona zostanie załadowana jak do tej pory.

Wniosek nasuwa się tylko jeden:

Każdy powinien już przejść na HTTP/2!

Pamietajc, że Google kładzie duży nacisk na HTTPS i nie bez przyczyny Chrome będzie obsługiwał HTTP/2 tylko dla bezpiecznych stron internetowych. Może już warto pomyśleć o certyfikacie bezpieczeństwa?

Pobierz także darmowego e-booka od O’Reilly: HTTP/2: A New Excerpt from High Performance Browser Networking

źródło: Search Engine Lands, Patrick Stox – Why Everyone Should Be Moving To HTTP/2

Artykuł był pierwotnie opublikowany przeze mnie w nieistniejącym już serwisie onsearch.pl.