Co w smartfonie jest dla nas najważniejsze?

Które funkcje i parametry smartfonów są dla użytkowników najbardziej istotne? – sprawdź wyniki najnowszego badania z listopada 2018 roku.

Podczas gdy producenci smartfonów wykazują tendencję do pokazywania najnowszych osiągnięć technologicznych, które często ubierają w piękny żargon marketingowy, to dla użytkowników liczą się tak naprawdę bardzo pragmatyczne funkcje i parametry telefonów.

Według ankiety przeprowadzonej firmę Morning Consult wynika, że w gruncie rzeczy dla większości użytkowników smartfonów liczy się coś bardziej przyziemnego i praktycznego. Na szczycie listy najważniejszych cech smartfonów znajduje się od dawna dłuższa żywotność baterii smartfonów, tuż przed użytecznością, gigabajtami (miejscem na dane) i trwałością materiałów z jakich wykonane jest urządzenie.

Zobacz także: Jak Polacy korzystają z internetu i usług telekomunikacyjnych?

Co ciekawe, wiele najnowszych innowacyjnych technologii smartfonów, takich jak rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR) czy rozpoznawanie twarzy to cechy, które tak naprawdę są mało istotne dla większości konsumentów. To, wraz ze stale rosnącymi cenami smartfonów, może wyjaśnić ostatnie spowolnienie w światowej sprzedaży smartfonów, przynajmniej w pewnym stopniu.

Oto najważniejsze i najmniej ważne cechy smartfonów według większości użytkowników (listopad 2018, badanie wykonane na użytkownikach ze Stanów Zjednoczonych):

Najważniejsze cechy smartfonów (dane za listopad 2018)
Najważniejsze cechy smartfonów (dane za listopad 2018)

Czego oczekujemy a czego nie od smartfonów (funkcje i parametry)?

najważniejsze cechy najmniej ważne cechy
żywotność baterii (95%) śledzenie aktywności fizycznej (39%)
łatwość korzystania (93%) funkcje zdrowotne (37%)
pojemność w GB (90%) rozpoznawanie twarzy (33%)
trwałość/wytrzymałość (88%) ochrona rodzicielska (32%)
jakość aparatu (86%) narzędzia AR/VR (30%)

źródło: Statista via Morning Consult – Smartphone Owners Prefer Simple Features Like Battery Life, Durability, Camera Quality