Udanej zabawy „w ciemni” z aplikacją mobilną „Darkr”

Poznaj porady ekspertów z App Store’a, jak za pomocą aplikacji mobilnej „Darkr – fine b&w analog image” dostosować cyfrowe zdjęcie, żeby wyglądały jak wywołane w profesjonalnej ciemni?

Aplikacja mobilna „Darkr - fine b&w analog image”

Miłośnicy fotografii powinni być obeznani z technikami wywoływania zdjęć w ciemni. Metody modyfikacji obrazu, które polegają na operowaniu światłem, liczą sobie już ponad 100 lat. W tym czasie zyskały ogromną popularność i obecnie, według specjalistów zajmujących się fotografią tradycyjną, wchodzą w zakres podstawowych umiejętności związanych z postprodukcją.

Spróbuj jednak zapytać hobbystę fotografii cyfrowej o takie narzędzia jak powiększalnik, filtr czy paski testowe, a przekonasz się, że dla wielu z nich to wszystko stanowi czarną magię.

To samo dotyczy technik rozjaśniania i przyciemniania. W takich momentach do akcji wkracza aplikacja mobilna Darkr (Darkroom, retro camera) stworzoną przez Marcusa Carlssona. Dzięki niej doświadczysz pracy w ciemni w komfortowych warunkach – korzystając ze swojego smartfona lub tabletu. Appka pozwala poznać tajniki tradycyjnej fotografii analogowej i wcielić się w profesjonalnego fotografa na urządzeniu mobilnym, bez potrzeby zakupu kosztownego sprzętu i preparatów.

Może Cię zainteresować także: Boom na fotografowanie dzięki smartfonom!

Porada eksperta: Udanej zabawy w ciemni z aplikacja mobilną Darkr

Nadaj swojemu zdjęciu odpowiednia tonację

Tradycyjnie fotografowie wykonywali odbitki, naświetlając negatywowy obraz zdjęcia na zwykłym papierze przy użyciu powiększalnika i umieszczając w urządzeniu filtry, aby wyregulować kontrast.

Kontrast jest różnicą między jasnymi i ciemnymi częściami negatywu i może pomóc nadać Twojemu zdjęciu odpowiednią tonację. Obrazy o naprawdę dużym kontraście zazwyczaj wydają się bardziej wielowymiarowe – ich elementy nabierają wypukłości. Darkr zawiera pokaźną kolekcję filtrów (z miękkim lub twardym przejściem, uszeregowanych od wartości 00 do 5). Wystarczy przesuwać palcem, aby znaleźć ten, który idealnie podkreśli nastrój Twojej fotografii.

Nadawanie tonacji zdjęciom, za pomocą przejść (filtry)
Nadawanie tonacji zdjęciom, za pomocą przejść (filtry)

To przykładowe zdjęcie zostało zrobione przy dobrym świetle, więc widoczny na nim kontrast od początku był wyraźny. Z tego powodu zdecydowano zastosować na nim filtr o wartości 3.

Zdjęcie z zastosowanym filtrem nr 3
Zdjęcie z zastosowanym filtrem nr 3

Określ optymalny czas naświetlania, aby uwydatnić szczegóły ?

Sednem pracy w ciemni jest naświetlanie kliszy, a także modyfikacja jasnych i ciemnych części obrazu oraz jego kolorów. Im dłuższa będzie ekspozycja danej fotografii, tym większa głębię barw uzyskasz.

Kolejny krok prowadzący do stworzenia idealnego zdjęcia to nauka korzystania z pasków testowych. Dzięki nim zdołasz ustalić optymalny czas naświetlania negatywu w powiększalniku. Aby realistycznie odwzorować warstwy kolorów na fotografii, musisz zadbać, by widoczna na niej biel była nieskazitelna, natomiast cienie zupełne czarne.

W aplikacji Darkr możesz podejrzeć efekt naświetlania swoich zdjęć na paskach testowych. Każdy z nich różni się czasem ekspozycji o sekundę. Jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób dłuższe lub krótsze naświetlanie obrazu wpłynie na Twoją fotografię, wystarczy, że przewiniesz widoczne na ekranie próbki. Aplikację zaprojektowano tak, aby znacznie uprościć tradycyjną technikę testowania ekspozycji. Pracochłonna metoda prób i błędów nareszcie została zautomatyzowana!

Naświetlanie i przyciemnianie zdjęć
Naświetlanie i przyciemnianie zdjęć

Nanoś mikropoprawki, rozjaśniając lub przyciemniając fragmenty swojego zdjęcia

Nawet jeśli udało Ci się opanować te podstawowe umiejętności do perfekcji, czeka Cię jeszcze trochę pracy, aby uzyskać idealne zdjęcie. Aby osiągnąć cel, musisz wyregulować naświetlenie różnych fragmentów fotografii. W aparatach cyfrowych na ogół stosuje się jednakową ekspozycję dla wszystkich elementów obrazu. Znika przez to wiele szczegółów na obszarach, które były mocno lub za słabo oświetlone.

Zmiana próbek w aplikacji
Zmiana próbek w aplikacji

Rozwiążesz ten problem przy użyciu technik rozjaśniania i przyciemniania. Obie pomogą Ci dostosować ekspozycję i , co za tym idzie, kolor poszczególnych fragmentów zdjęcia. W tym celu musisz zasłonić obszary, na których chcesz zmniejszyć stopień nasycenia barw – lub przeciwnie, wyodrębnić te, na których mają one według Ciebie wydawać się głębsze. Następnie naświetl  obraz, aby podkreślić różne detale.

Efekty w aplikacji Darkr

Wywoływanie zdjęć w ciemni sprawi Ci mnóstwo frajdy – szczególnie, że posługując się różnymi kombinacjami ekspozycji i filtrów, możesz uzyskać dziesiątki rezultatów. Z czasem, gdy poznasz wszystkie tajniki sztuki fotografowania, zaczniesz postrzegać jej tradycyjne oblicze w zupełnie nowym świetle.

Pobierz aplikację mobilną Darkr na iPhone’a

Zrzuty ekrany z aplikacji mobilnej „Darkr - fine b&w analog image”
Zrzuty ekrany z aplikacji mobilnej „Darkr – fine b&w analog image”

Aplikacja Darkr – fine b&w analog image dostępna jest bezpłatnie na urządzenia z systemem iOS. Można zakupić także dostęp do wersji Pro, w której dostępne są wszystkie funkcje i opcje:

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Wypróbuj także inną aplikację mobilną „I Love Film – BW And Grain” tego samego autora.

Zrzuty ekranu z aplikacji „I Love Film - BW And Grain”
Zrzuty ekranu z aplikacji „I Love Film – BW And Grain”

źródło: App Store Polska