Błąd zmiany czasu na Apple Watch Series 4 może dotknąć mieszkańców Europy

Zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje nieprzyjemny błąd na smartwatchach Apple Watch Series 4 z ustawioną tarczą Infograph Modular – póki co Apple nie wydało aktualizacji systemu watchOS ze stosowną poprawką.

Apple Watch Series 4 z tarczą Infograph Modular (błąd związany ze zmianą czasu)
Apple Watch Series 4 z tarczą Infograph Modular (błąd związany ze zmianą czasu)

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym w ten weekend będzie zmiana czasu z letniego na zimowy (cofamy zegary o godzinę w nocy z soboty na niedzielę 28 października 2018 r.), i korzystasz ze smartwatcha Apple Watch Series 4, to może dotknąć Cię ten sam błąd co użytkowników zegarków z Australii na początku tego miesiąca.

Do tej pory Apple nie wydało uaktualnienia oprogramowania systemowego watchOS, który eliminowałby błąd związany ze zmianą czasu i wyświetlaniem aktywności fizycznej na tarczy Infograph Modular w Apple Watch Series 4.

Błąd oprogramowania jest prosty: tarcza Infograph Modular pokazuje 24-godzinny wykres aktywności fizycznej, ale każda zmiana czasu technicznie skutkuje skróceniem dnia do 23 godzin lub wydłużeniem do 25 godzin. Tarcza nie radzi sobie z taką zmianą i powoduje, że urządzenie zawiesza i restartuje się przez co praktycznie nie można z niego korzystać aż do kolejnej doby, kiedy to wykres zresetuje się do 24 godzin.

Apple prawdopodobnie wyda aktualizację oprogramowania zanim nastąpi zmiana czasu w Stanach Zjednoczonych. System watchOS 5.1 jest obecnie w wersji beta (i może zawierać poprawkę), która może zostać wydana w przyszłym tygodniu po wydarzeniu Apple’a. Aktualizacja watchOS 5.0.1 została wydana 27 września, półtora tygodnia przed pojawieniem się błędu. Być może wkrótce zobaczymy watchOS 5.0.2, ale jeśli nie… to mieszkańcy Europy w tym Polski będą mieli problem z tym samym błędem już w najbliższą niedzielę.

Jeżeli do tego czasu Apple nie wyda żadnej poprawki, to jest sposób, żeby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zmiany czasu na Apple Watchu Series 4. Co prawda problem znika już kolejnego dnia, ale jeśli chcemy mieć sprawne urządzenie w niedzielę, to warto usunąć tarczę Infograph Modular z Apple Watcha z wykresem aktywności. Można ją będzie dodać z powrotem już w poniedziałek 29 października.

Tarcza Infograph Modular na Apple Watch Series 4 a zmiana czasu!

W Stanach Zjednoczonych zmiana czasu (DST – Daylight Saving Time) wypada w pierwszą niedzielę listopada, która przypada w tym roku na 4 listopada 2018 r.

Ponieważ od czasu pojawienia się błędu nie wydano żadnej aktualizacji oprogramowania dla Apple Watcha, trzeba się przygotować, że ten sam problem pojawi się również w Europie w ten weekend. Tym razem przynajmniej wiemy, że możemy się go spodziewać. Możesz po prostu zmienić tarczę zegarka lub usunąć tymczasowo Infograph Modular, aby uniknąć ryzyka ciągłych restartów i awarii smartwatcha, gdy zegarki automatycznie przestawią się w niedzielę w nocu.