Co oznacza litera „R” w nazwie „iPhone XR”?

Wiceprezes Apple’a ds. marketingu Phil Schiller w końcu ujawnił co oznacza litera „R” w nazwie najnowszych iPhone’ów XR.

Co oznacza „R” w nazwie „iPhone XR”?
Co oznacza „R” w nazwie „iPhone XR”?

Najnowsze tegoroczne smartfony firmy Apple nazywają się iPhone XS i iPhone XR – ten drugi trafi do sprzedaży już 26 października 2018 roku. Apple w końcu potwierdziło co oznacza „R” w nazwie iPhone’a XR. Podobno jest to hołd dla „specjalnych” samochodów sportowych.

Wiemy, że  „X” oznacza 10 – podobnie jak cyfra rzymska X. Natomiast „S” oznacza „szybkość” (z ang. speed), przynajmniej w tradycji Apple’a.

Ale co może oznaczać „R”? Według najlepszego marketera firmy Apple ma to związek z samochodami sportowymi: Uwielbiam samochody i rzeczy, które działają szybko, a R i S są literami używanymi do oznaczania samochodów sportowych, które są naprawdę wyjątkowepowiedział dla serwisu Engadget, starszy wiceprezes Apple’a ds marketingu Phil Schiller.

Zatem „R” może oznaczać rajd (z ang. rally)  typ-R, road and track lub cokolwiek, naprawdę – jest wiele samochodów, które używają „R” w swoim nazewnictwie i brandingu.

Przeczytaj także: iPhone Xs, Xs Max, Xr oraz Apple Watch Series 4 – wszystko co musisz wiedzieć

iPhone XR, którego cena zaczyna się od 750 $ (w Polsce 3749 zł), jest nieco tańszy i ma kilka słabszych komponentów niż iPhone XS lub iPhone XS Max, których cena zaczyna się od 1000 $ (w Polsce 4999 zł). Niektóre samochody, które używają litery „R” lub „XR” to budżetowe modele takie jak np. 2002 Toyota Matrix XRS. Ale te litery mogą również oznaczać wariacje dotyczące wysokiej wydajności, takie jak Ford Focus RS.

Niektóre samochody sportowe klasy wyższej wykorzystują „XR” jako część nazw modeli, takich jak Jaguar XJR czy Audi RS 7.

Jednak ostatnio, kiedy Schiller pisał na Twitterze o swoich ulubionych samochodach, nie wymieniał żadnego z modeli samochodów „S” ani „R”, chociaż ma specyficzny gust: szybki, rzadki i egzotyczny.

Tak wiele faworytów do wyboru: McLaren F1, Aston DB4 GT, Porsche 550A, Ferrari P4, Ford GT / 40, Jaguar D-typ, Lambo Miura – napisał schiller na Twitterze.

źródło: Business Insider via Engadget