Lime w Polsce z elektrycznymi hulajnogami do wypożyczenia!

Kalifornijski startup Lime, wspierany przez Google’a i Ubera, rusza z wypożyczalnią jednośladów w Polsce – najpierw elektryczne hulajnogi we Wrocławiu!

Aplikacja mobilna Lime (iOS) - zrzut ekranu

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, Polska to dla Lime 6. rynek w Europie (po Niemczech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Czechach), na którym będzie można wypożyczać za pośrednictwem aplikacji mobilnej miejskie hulajnogi.

Firma cieszy się ogromną popularnością w San Francisco i Los Angeles, ale nie brakuje jej zainteresowania w europejskich miastach takich jak Madryt czy Paryż. W tym tygodniu do tego grona dołączy także Wrocław, w którym Lime uruchomi swoje usługi  z flotą kilkuset jednośladów.

Lime udostępnia e-hulajnogi w ponad 100 miastach w 7 krajach na świecie, a jak twierdzą eksperci, potencjał tego typu usługi w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest bardzo duży. Jak podaje rzeczpospolita, Lime chce pomóc mieszkańcom polskich miast w codziennym poruszaniu się, a spółka postawiła najpierw na Wrocław ponieważ, jest to miasto otwarte na idee zrównoważonej i współdzielonej mobilności. Miasto posiada już miejski system wypożyczalni samochodów elektrycznych, funkcjonuje też aplikacja agregująca dostępne rozwiązania komunikacyjne w mieście.

Przeczytaj także: „Rower Miejski!” pozwala szybko znaleźć rower do wypożyczenia

Lime będzie dostępne także w innych miastach w Polsce

Współdzielone jednoślady od Lime mają pojawić się także w kilku innych polskich miastach, o których na razie nie mówi się głośno. Oprócz e-hulajnóg firma chce także oferować wypożyczanie rowerów, stając się konkurencją dla prężnie działającej w naszym kraju firmy Nextbike.

Aplikacja mobilna Lime (iOS) - zrzut ekranu
Aplikacja mobilna Lime (iOS) – zrzut ekranu

Kto będzie mógł korzystać z e-hulajnogi?

Aby wypożyczyć e-hulajnogę nie trzeba mieć prawa jazdy ani karty rowerowej czy hulajnogowej – takim pojazdem może poruszać się każdy, kto umie zachować równowagę.

Przykłady z USA pokazują, ze wypadki z udziałem hulajnogistów są codziennością, a jadąca kilkanaście km/h hulajnoga może być także niebezpieczna. Według Vox.com w samym Los Angeles dochodzi co tydzień do kilku wypadków wymagających pomocy chirurgicznej. Oprócz tego pojawiają się także skargi na wypożyczających hulajnogi, że zastawiają oni ulice i chodniki…

Nowoczesna mobilność miejska w Polsce (zysk netto)
Nowoczesna mobilność miejska w Polsce (zysk netto) fot. Rzeczpospolita

Lime zapewnia jednak, że będzie wymuszało na użytkownikach, aby sprzęt był wykorzystywany zgodnie z przepisami i pozostawiany w przeznaczonych dla niego miejscach. Co ciekawe, firma ma zabierać na noc hulajnogi i rozstawiać je kolejnego dnia w wyznaczonych miejscach.

Przeczytaj także: Uber wprowadza wypożyczalnie rowerów Jump także w Europie

Ile będzie kosztować wynajęcie hulajnogi?

Wynajęcie wrocławskiej e-hulajnogi od Lime będzie kosztować 2 zł na strat i 50 groszy za każdą minutę użytkowania., czy po 30 minutach jazdy zapłacimy aż 17 zł.

Skorzystaj z kodu promocyjnego LIME na 3 dolary na pierwszy przejazd hulajnogą wpisując kod: RPKYB2J

Kod wpisz w aplikacji mobilnej LIME wybierając Menu → Promocje → Wpisz kod promocyjny → RPKYB2J

Kod promocyjny LIME 3 $ na pierwszy przejazd
Kod promocyjny LIME 3 $ na pierwszy przejazd

Aplikację mobilną Lime – Your Ride Anytime pobierzesz ze sklepu App Store na iOS-a i Google Play na Androida:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Rzeczpospolita – Ekonomia & rynek, numer 242 z 17 października 2018 r.