Naukowcy z Harvardu stworzyli ramię robota łowiące morskie zwierzęta

Ramię robota stworzone przez naukowców z Harvard University może chwytać podmorskie zwierzęta bez ranienia ich – może to pomóc w bezpieczniejszym badaniu meduz i ośmiornic.

ramię robota (RAD sampler) łapiące ośmiornicę
Ramię robota, stworzone przez Harvard’s Wyss Institute, do badania podmorskich stworzeń

Jak możesz się domyślić, badacze nie mogą po prostu złapać w siatkę miękkich i delikatnych stworzeń morskich, takich jak meduzy czy ośmiornice. Nie, jeśli chcemy, żeby pozostały nienaruszone.

Na szczęście naukowcy z Harvard’s Wyss Institute stworzyli znacznie delikatniejsze rozwiązanie. Zbudowali oni ramię robota (the RAD sampler, z ang. próbnik RAD), którego chwytaki w kształcie płatków kwiatu mogą szybko zamknąć się, tworząc kulę wokół zwierzęcia. W ten sposób mogą złapać morskie zwierzęta bez ryzyka, że obiekt do badań zostanie uszkodzony.

Jest to prostsze, niż się wydaje – robot używa tylko jednego silnika do napędzania całej konstrukcji, więc jest łatwy do kontrolowania i łatwiejszy do naprawienia, jeśli coś się zepsuje.

Przeczytaj także: Najmniejszy „komputer” sprawia, że ​​ziarno ryżu wydaje się ogromne

Do tej pory ramię było użyteczne tylko w eksperymentach łapania i wypuszczania zwierząt.. Jednak w przyszłości biolodzy mogliby wyposażyć maszynę w kamery i czujniki, aby zebrać informacje o tym, co znajduje się w kuli. Mogliby zbierać próbki, mierzyć i badać sekwencje genetyczne. Jeśli tak się stanie, naukowcy będą mogli badać delikatne stworzenia podwodne w ich rodzimych środowiskach i zdobyć nową wiedzę, którą trudno posiąść pod wodą lub w przypadku badania martwych osobników.

źródła: Engadget via  New Scientist, Wyss Institute, Science Robotics