Najmniejszy „komputer” sprawia, że ​​ziarno ryżu wydaje się ogromne

Najmniejszy komputer na świecie mierzy zaledwie 0,04 mm³ i może zrewolucjonizować rynek komputerów stosowanych w medycynie i monitorowaniu zdrowia.

Najmniejszy komputer na świecie 0,04 mm³ (po prawej) obok ziarna ryżu (po lewej)
Najmniejszy komputer na świecie 0,04 mm³ (po prawej) obok ziarna ryżu (po lewej) – fot. Uniwersytet w Michigan

Naukowcy z University of Michigan wyprodukowali najmniejszy komputer na świecie, który mierzy 0,04 milimetra sześciennego – to wymiar około jednej dziesiątej wielkości obecnego rekordzisty od firmy  IBM. Wynalazek służy do mierzenia temperatury i w porównaniu z ziarenkiem ryżu, to prawdziwe maleństwo.

Jest tak mały, że jedno ziarno ryżu wydaje się przy nim gigantyczne – i jest tak wrażliwy, że jego dioda LED transmisji może wzbudzać impulsy w swoich obwodach.

Ograniczenia wielkości zmusiły badaczy do kreatywności, aby zmniejszyć efekt światła. Przestawili się z diod na przełączane kondensatory i musieli walczyć ze względnym wzrostem szumu elektrycznego, który pochodzi z pracy na urządzeniu, które zużywa tak mało energii.

Rezultatem ich prac jest czujnik, który może mierzyć zmiany w bardzo małych obszarach, takich jak grupa komórek w ciele człowieka. Naukowcy podejrzewają, że nowotwory są nieco gorętsze niż zdrowa tkanka, ale do tej pory trudno było to zweryfikować. Maleńkie urządzenie może zarówno zweryfikować tę hipotezę. Jeśli okaże się ona prawdziwa, można będzie można ocenić skuteczność leczenia raka. Zespół przewiduje również, że ich maleńki komputer pomoże w diagnozowaniu jaskry, monitorowaniu procesów biochemicznych, a nawet badaniu drobnych ślimaków.

Przeczytaj także: Stworzono molekularny tranzystor

Dlaczego to urządzenie nazywamy komputerem? Niewielki rozmiar urządzenia może kwestionować to czym jest komputer. Niemniej, posiada ono pełnoprawny procesor (oparty na projekcie ARM Cortex-M0+), ale traci wszystkie zebrane dane po utracie zasilania, podobnie jak urządzenie IBM. To może być przełom dla osób, które oczekują, że komputer będzie bardziej kompletny. Mimo to przesuwa granice mocy obliczeniowej i sugeruje, że niemal niewidoczne przetwarzanie może być stosunkowo powszechne.

źródło: Engadget via University of Michigan – U-M researchers create world’s smallest ‘computer’