Aktualizacja oprogramowania 5.9.6.1 dla czytników Kindle

Amazon wydało uaktualnienie firmware’u w wersji 5.9.6.1 dla czytników e-booków Kindle – dowiedz się jakie nowości dostanie Twoje urządzenie wraz z aktualizacją 5.9.6 i 5.9.6.1.

Kindle Firmware version 5.9.6.1

Na początku czerwca Amazon wydało aktualizację oprogramowania systemowego Firmware Version 5.9.6 dla swoich czytników Kindle od wersji Paperwhite 2 i nowszych. Teraz pojawiło się mniejsze uaktualnienie 5.9.6.1, które wprowadza drobne poprawki błędów i wydajności, ale w tym wpisie dowiesz się o nowościach, które otrzymasz wraz z instalacją obu wersji (głównie tej większej 5.9.6).

W wersja oprogramowania 5.9.6 dodano przede wszystkim możliwość dodawania własnych czcionek do czytnika, aby czytać e-booki ulubionym fontem. Jest to najważniejsza nowość oprogramowania, o której dowiesz się więcej w dalszej części wpisu. Oprócz tego dodano obsługę języka arabskiego.

Taka opcja była już nieoficjalnie dostępna w starszych modelach czytników. W nowych urządzeniach, począwszy od Paperwhite 1, Amazon uniemożliwiło korzystanie z funkcji wgrywania własnych fontów na urządzenie.

Przeczytaj także: Uaktualnienie oprogramowania 5.9.5 dla czytników Kindle

Co nowego w wersji 5.9.6.1?
Co nowego w wersji 5.9.6.1?

Jak wgrać własne czcionki na czytniki Kindle?

Po pierwsze należy zainstalować aktualizację do wersji 5.9.6. lub nowszej (obecnie dostępna to 5.9..6.1), następnie podłącz czytnika do komputera za pomocą kabla USB i wyszukaj folder o nazwie „fonts”.

Do katalogu fonts należy wgrać własne kroje czcionek w formatach .TTF lub .OTF (.TTC). Jeden font może składać się z kilku plików, należy wszystkie wgrać na czytnik.

Jak wybrać własną czcionkę na czytniku Kindle?

Dostęp do własnych czcionek znajduje się w  menu ustawień tekstu (Aa) w menu rozwijanym. Kliknij na strzałkę, aby pojawiła się pełna lista wyboru.

Wybór czcionki w wersji oprogramowania Kindle 5.9.6 i nowszych
Wybór czcionki w wersji oprogramowania Kindle 5.9.6 i nowszych (fot. Świat Czytników)

Pamiętaj, aby wgrywać te czcionki, które obsługują polskie znaki, aby e-booki były czytelne i nie podstawiały się dziwne znaczki pod polskie znaki diakrytyczne.

Jedynym ograniczeniem nowej funkcji jest to, że niestandardowe czcionki (czyli te, które wgraliśmy) obsługiwane są tylko w książkach w nowym formacie MOBI (KF8). W e-bookach MOBI oraz czasopismach nie będą one wyświetlane. Nowe czytniki standardowo mają 10 krojów czcionek do wyboru.

Jak uaktualnić oprogramowanie czytnika Kindle do nowej wersji?

Uaktualnienie można pobrać bezpośrednio na czytniki w trybie OTA (przez Wi-Fi), lub ściągnąć z oficjalnej strony Amazona na komputer i wgrać za pomocą kabla USB bezpośrednio na czytnik (następnie należy wybrać opcję Update my Kindle, aby zaktualizować oprogramowanie czytnika).

Aktualizacja 5.9.6.1 dostępna jest do pobrania na czytników Kindle 6. generacji i nowsze: 

– plik aktualizacyjny waży od 210 do 290 MB.

źródło: Fire & Kindle Software Updates via Świat Czytników