„Howling at the Moon” to piękny album łączący realne i fikcyjne światy

Polski malarz, artysta koncepcyjny i ilustrator Jakub Różalski wydał przepiękny album ze swoimi pracami zatytułowany „Howling at the Moon”.

„Howling at the Moon” - Jakub Różalski

Pod koniec zeszłego roku, na stronie internetowej poświęconej koncepcji sztuki ArtStation pojawiła się książka Martina Deschambaulta pt. „Project 77” – zgrabna kolekcja grafik łączących sztukę konceptów science fiction i opowiadanie historii. W tym tygodniu na stronie pojawiła się kolejna książkę zatytułowana „Howling at the Moon” autorstwa Jakuba Różalskiego.

W swoich pracach wykreował również fantastyczny świat 1920+, który posłużył za podstawę do stworzenia gry komputerowej Iron Harvest oraz planszówki Scythe. Prace z tego cyklu można było oglądać trzy lata temu w warszawskiej Pragalerii.

Jakub Różalski to krakowski malarz, artysta koncepcyjny i ilustrator, który zawodowo działa od 2002 roku.  Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, długo przed odkryciem grafiki komputerowej. W swojej twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnym wzornictwem i ciekawymi, oryginalnymi koncepcjami. Najważniejsze dla niego jest tworzenie i opowiadanie ciekawych historii, przedstawianie codziennych sytuacji i zwyczajnych ludzi w niezwykłym otoczeniu.

Największą inspiracją autora jest malarstwo przełomu XIX i początku XX wieku, historii oraz codzienne życie. Jego styl można określić mieszanką impresjonizmu z realizmem i naturalizmem.

Przeczytaj także: 100 lat polskiego dizajnu w ilustrowanym elementarzu

„Howling at the Moon” to mieszanka fantasy i sztuki klasycznej

Książka „Howling at the Moon” jest piękną kolekcją sztuki fantasy, która przypomina styl „Tales from the Loop” Simona Stålenhaga, przedstawiającego alternatywną, futurystyczną Szwecję. W sztuce Różalskiego pojawiają się groźne roboty i maszyny rozsianej po okolicach historycznych regionów Polski, ale zamiast patrzeć w przyszłość, czerpie inspirację z bogatej przeszłości naszego kraju, wykorzystując historię, wojny i folklor jako podstawę swojej pracy.

Ten ekskluzywny album przenosi w tajemnicze światy autora, w których historia, folklor i nowoczesność harmonijnie się ścierają. Zainspirowany śladami wyobraźni z dzieciństwa na polskiej wsi, jego niesamowicie zapierające dech w piersiach i unikatowe dzieło prowadzi nas do alternatywnych fantastycznych światów wypełnionych kolosami, złowieszczymi maszynami, wilkołakami, samotnymi wędrowcami i wiejskimi krajobrazami.

„Howling at the Moon” - Jakub Różalski (zdjęcie książki)
(fot. ArtStation Media)

Grafikę uzupełnia tekst przekrojowy w języku angielskim i polskim. Możemy dowiedzieć się więcej o artyście w dołączonym do tytułu wywiadu w języku angielskim i polskim. Ta książka to idealna pozycja dla fanów grafiki, sztuki i łączenia różnych stylów. jest to też  doskonały prezent dla fanów prac Różalskiego. Entuzjaści sztuki cyfrowej również będą mogli dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia artysty w samouczkach dołączonych na końcu książki.

Jedną z rzeczy, która najbardziej rzuca się w oczy podczas lektury tej książki, jest fascynacja krajobrazami, czymś, co jest widoczne w prawie każdym z jego obrazów, nadając jego dziełu wygląd i wrażenie, jakby sztuka została wyrwana z alternatywnej osi czasu.

„Howling at the Moon” - Jakub Różalski - zdjęcie książki
(fot. Amazon)

Różalski podkreśla, że najbardziej inspirują go XIX-wieczni malarze, tacy jak Józef Chełmoński, Józef Brandt, Izaak Levitan i Iwan Szyszkin, znani ze swoich realistycznych portretów i pejzaży.

— Staram się łączyć klasyczny styl malarski, dziką naturę, mitologię, historię i ciekawe koncepcje, tworzyć wyjątkową atmosferę poprzez opowiadanie jakiejś historii, pokazując codzienne sytuacje w nietypowym otoczeniu – powiedział Jakub Różalski w wywiadzie dla The Verge.

Album „Howling at the Moon” dostępny jest w amerykańskim i kanadyjskim serwisie Amazon i można go kupić w dwóch wersjach: standardowej w cenie 45 dolarów oraz specjalną edycję za 99 dolarów.

źródła: The Verge, ArtStation Media, Polska Grafika Cyfrowa, Amazon USA