Wiadomości na Androida będą miały „Chat” z RCS

Google postanowiło posprzątać bałagan z licznymi metodami komunikacji mobilnej na Androida i dodaje do aplikacji Wiadomości „Chat” z RCS, jednocześnie wstrzymując rozwój „Allo”.

Google Chat - Wiadomości RCS na Androida

Słyszeliśmy to już wielokrotnie… Google ma plan wprowadzenia zunifikowanego systemu przesyłania wiadomości mobilnych. Firma robiła to przy okazji wprowadzania może z 7 komunikatorów i wciąż jej się nie udało – a wystarczy spojrzeć na iOS-a i iMessage – da się! Google Talk, Google Voice, Google+ Huddles, Hangouty, Allo, Duo – to zbiór sukcesów Google’a na w tym obszarze.

Najnowsza próba, jak donosi serwis The Verge w obszernym artykule, to nowy system po prostu nazwany Chat, który zostanie wbudowany jeszcze w tym roku w domyślną aplikację Wiadomości na Androida. I na szczęście nie będzie to modyfikacja poprzednich nieudanych prób.

W skrócie informacja z tego płynie taka, że ​​Allo – aplikacja uruchomiona zaledwie dwa lata temu, nie będzie tymczasowo rozwijana – a cały zespół, który pracował nad tą samodzielną aplikację do komunikacji mobilnej, będzie pracował nad Android Messages (Wiadomości). Tak, to domyślna aplikacja do SMS-ów Google’a.

W nadchodzących miesiącach, a na pewno do końca roku, Google przygotuje obszerny zestaw zaawansowanych funkcji przesyłania wiadomości Chat – jeśli nie będzie to w pełni zduplikowana technologia Allo – w aplikacji Wiadomości na Androida. I będzie dostępny dla każdego, kto zainstaluje aplikację (plus jeszcze jedno zastrzeżenie: operator), w tym setki milionów ludzi, którzy domyślnie będą ją miały zainstalowaną na swoim telefonie.

Zobacz także: Nadchodzi era RCS – SerwerSMS i Google testują usługę w Polsce

Oby Google nie sfragmentowało komunikatorów jak Androida

To, czy Chat okaże się sukcesem czy niewypałem, zależy między innymi od tego, czy nowy standard zwany RCS lub Rich Communications Services będzie działał jak należy. Jak sama nazwa wskazuje, nowy standard komunikacji mobilnej zapewnia wiele funkcji czatu, w przeciwieństwie do Google Hangouts, WhatsApp, WeChat lub dowolnej z dziesiątek innych popularnych usług czatowych.

Różnica polega na tym, że RCS jest ewolucją SMS-ów, więc jest kompatybilny wstecz ze starszym systemem SMS/MMS, jaki znamy dzisiaj. Oznacza to, że ta nowa „bogata” komunikacja będzie odbywała się po prostu z jednej aplikacji do obsługi SMS-ów – tak jak to od lat robi Apple w iMessage (Eureka!). Identyfikatorem profilu będzie numeru telefonu, a jeśli wyślemy wiadomość do kogoś, kto nie ma RCS, po prostu przejdzie jako zwykły SMS.

Google Chat - Wiadomości RCS na Androida
Google Chat – Wiadomości RCS na Androida

Ale, aby kompatybilność z SMS-ami i RCS działało, wszystkie zaangażowane strony, w tym producenci sprzętu, operatorzy, muszą go wspierać!  Operatorzy tacy jak T-Mobile już wcześniej zapowiedziało wsparcie, ale Verizon ma wątpliwości… Google ma obecnie ponad 50 operatorów na całym świecie, a także firma technologicznych, takich jak Samsung i Huawei, które zobowiązują się do wprowadzenia kompatybilności z RCS na swoich telefonach (Samsung posiada własną aplikację do SMS-ów o nazwie Wiadomości).

Podobnie jak w przypadku iMessage i WhatsApp, Chat otrzyma także wersję obsługiwaną na komputerach. na czacie pojawi się również składnik na pulpicie. Nowy zespół rozwijający Chat jest prowadzony a przez znajomą twarz Anila Sabharwala. Jego zespół wprowadzał Zdjęcia Google, które są jest prawdopodobnie najważniejszym najnowszym produktem Google i który jest najbardzo lubiany przez użytkowników smartfonów.

Komunikator mobilny Google Chat

Czy Google’owi uda się wreszcie stworzyć porządny i uniwersalny komunikator? Mam nadzieję, że tak i nie skończy się tak jak kilkunastoma funkcjonującymi na rynku wersjami Androida.

źródło: Android Police via The Verge