EraCoin płaci użytkownikom appki za kopanie kryptowaluty

Pierwsza polska kryptowaluta EraCoin (ERC) wydobywana jest przez użytkowników oficjalnej aplikacji mobilnej, a twórcy płacą za kopanie rabatami na zakupy.

EraCoin - pierwsza polska kryptowaluta

Od 11 stycznia użytkownicy aplikacji mobilnej EraCoin na Androida mogą płacić kryptowalutą w wybranych punktach obsługujących płatności Snipay (terminal płatniczy umożliwiający łatwe przyjmowanie płatności Bitcoinem i innymi kryptowalutami) albo wymieniać wykopane eracoiny na wybrane produkty w oficjalnym sklepie EraCoin. Nowa kryptowaluta jest już obsługiwana w warszawskim coctailbarze Woda Ognista a także internetowego sklepie Fuki Stuff.

EraCoin (skrót kryptowaluty ERC) jest pierwszą polską kryptowalutą (tzw. polski bitcoin), którą twórcy udostępniają wszystkim chętnym, którzy posiadają smartfony z systemem Android. Już samo zainstalowanie aplikacji wiąże się z wyrażeniem zgody na kopanie tej kryptowaluty, a system rozliczania działa na zasadzie programu lojalnościowego.

Zasady wydobywania Eracoinów są bardzo przejrzyste. Każde urządzenie mobilne z zainstalowana appką jest tzw. koparką, która wyodrębnia tokeny według algorytmu działającego w czasie rzeczywistym.  Oprócz samego posiadania zainstalowanej aplikacji na smartfonie algorytm bierze również pod uwagę aktywność użytkownika. Szybkość wydobywania kryptowaluty zwiększa się wraz z innymi działaniami, takimi jak polecenie Eracoinów nowym użytkownikom lub interakcje z innymi użytkownikami.

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między tradycyjną walutą a kryptowalutą?

EraCoiny zbierasz wraz z upływem czasu

Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie (nie tylko w Polsce), w którym aplikacja płaci swoim użytkownikom kryptowalutą wraz z upływem czasu.

Twórcy zapowiadają, że będąca obecnie w fazie beta aplikacja umożliwi użytkownikom wskazanie ulubionych marek lub firm, które zostaną zaproszone do współpracy. Oczywiście projekt ma byc stale rozwijany, aby zachęcić użytkowników do udziału we wspólnym, demokratycznym kopaniu kryptowaluty.

EraCoin - screen aplikacji mobilnej
Screen aplikacji

Twórcami aplikacji i projektu EraCoin jest spółka BitEvil, której prezesem jest Maria Belka, córka byłego premiera i prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki. Choć ojciec szefowej BitEvil zajmował się utrzymaniem siły realnego polskiego pieniądza, to jego córka współtworzy wirtualną kryptowalutę.

– Czas to najcenniejsze dobro jakie posiadamy – dlatego naszym celem jest umożliwienie użytkownikom EraCoinów wymiany swojego czasu na wymierne korzyści – tłumaczy Maria Belka.

Czy pierwsza polska kryptowaluta podbije świat? Jest duża szansa, szczególnie, że nie wymaga ona dużego wysiłku od użytkownika, a sam mechanizm oparty na aplikacji mobilnej jest bardzo przyjazny i nieskomplikowany. Realne korzyści dla górników Eracoinów, czyli rabaty mogą być także zachęta do udziału w projekcie.

Wymiana Eracoinów na zakupy
Wymiana Eracoinów na zakupy

W tę kryptowalutę nie są inwestowane realne pieniądze użytkowników, co nie oznacza, że nie trzeba być czujnym o czym ostrzegają polskie instytucje państwo: NBP i Komisja Nadzoru Finansowego.

Należy pamiętać, że choć obrót wirtualnymi walutami w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego, to posiadanie „walut” wirtualnych wiąże się jednak z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe. Każdy robi to bowiem na własną odpowiedzialność.

Aplikację mobilną EraCoin pobierzesz obecnie jedynie na urządzenia z systemem Android ze sklepu Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Więcej przeczytasz na stronie internetowej projektu.