Stabilna Opera 50 z ochroną przed kopaniem kryptowalut

Nowa stabilna wersja przeglądarki internetowej Opera 50 posiada narzędzie do ochrony przed tworzeniem kryptowalut i wiele innych przydatnych funkcji.

Stabilna przeglądarka internetowa Opera 50 zawiera między innymi: innowacyjne narzędzie „NoCoin” do ochrony przed kopaniem kryptowalut podczas przeglądania stron internetowych, rozszerzoną obsługę VR360 dla Oculusa, Chromecasta i wiele innych ciekawych funkcji.

Opera 50 jako jedyna przeglądarka blokuje kopanie bitcoinów (kryptowalut) na Twoim komputerze

Kwestia „wydobywania” kryptowalut na komputerach użytkowników jest coraz częściej praktykowane przez strony, które bez wiedzy użytkowników uruchamiają podejrzane skrypty. W takiej sytuacji procesor komputera działa pełną parą (w 100%), a bateria szybko się wyczerpuje. Są to oznaki, że ktoś może używać Twojego komputera do kopania kryptowaluty i może to robić nawet po opuszczeniu przez Ciebie podejrzanej witryny. Jest to problem, który dotyka około 500 milionów ludzi na całym świecie, ale nie dotyczy tych, którzy wybiorą Operę 50.

Opera jest bowiem jedyną większą przeglądarką internetową ze zintegrowanym blokerem reklam i wbudowanym rozwiązaniem, które powstrzymuje kryptowalutowe skrypty przed wtargnięciem na Twoją maszynę.

Opera 50 - blokada wydobywania kryptowalu
Opera 50 – blokada wydobywania kryptowalu

Oto jak to działa:

Aby uniemożliwić witrynom wydobywanie kryptowalut na komputerze, wystarczy włączyć blokowanie reklam w przeglądarce Opera. Możesz także znaleźć i zmienić opcję NoCoin w Ustawieniach (Preferencje na MacOS) → Podstawowe → Blokuj reklamy i przeglądaj internet do 3 razy szybciej. Jeśli lubisz reklamy, ale nadal chcesz być chroniony przed wydobywaniem bitcoinów, możesz po prostu odznaczyć opcję EasyList i pozostawić pole wyboru NoCoin zaznaczone. Voila – jesteś chroniony.

Opera 50 - ustawienia NoCoin

Zobacz także: Opera Neon – eksperymentalna przeglądarka internetowa

https://youtu.be/X4RvE8cMBtQ

Inne ciekawe funkcje przeglądarki Opera 50

 • Obsługa Chromecasta – przesyłaj ulubione treści z przeglądarki na duży ekran. Aby rozpocząć przesyłanie, najpierw przejdź do Ustawienia (Preferencje na MacOS) →  PrzeglądarkaInterfejs użytkownika →  Włącz obsługę Chromecast. Opera 50 może obsługiwać przesyłanie filmów, kart lub pełnego ekranu. Aby na przykład zacząć przesyłać film z YouTube’a, kliknij ikonę przesyłania znajdującą się w kontrolkach odtwarzacza wideo. Otwarcie menu kontekstowego strony lub otwarcie menu O (Widok na MacOS) to alternatywne sposoby rozpoczęcia przesyłania.
 • Udoskonalenia odtwarzacza VR. Nowa Opera zawiera szereg zmian, które pozwalają jeszcze bardziej cieszyć się treściami VR w internecie. Obsługa Oculus Rift (dzięki OpenVR) jest już dostępna, 360-stopniowy wirtualny świat za pomocą jednego kliknięcia. 

Opera 50 - odtwarzacz VR

 • Dekodowanie. W pierwszym wydaniu VR 360 Player wymieniono kilka wskazówek i porad, które użytkownik może potrzebować, aby poradzić sobie z niektórymi scenariuszami związanymi z VR, takimi jak korzystanie z odtwarzacza VR, gdy ich GPU nie obsługuje formatów VP8 lub VP9 YouTube. Teraz wdrożono obsługę dekodowania oprogramowania, dzięki czemu nie musisz instalować żadnych rozszerzeń, aby sobie z tym poradzić.
 • Automatyczne wykrywanie formatu. Dodano wykrywanie oparte na JavaScript dla wybranych popularnych stron internetowych – takich jak YouTube, Facebook lub Vimeo – aby pomóc w automatycznym wykrywaniu formatu dla właściwego trybu odtwarzania.
 • Zapisz strony jako pliki PDF. Aby zapisać stronę jako plik PDF, przejdź do O-Menu (lub Plik na MacOS) i wybierz Zapisz stronę jako PDF. Po uruchomieniu przeglądarka zapisze całą stronę jako pojedynczy plik PDF. Można utworzyć skrót dla tej funkcji w Ustawieniach (Preferencje na MacOS) → Przeglądarka →  Skróty → Konfiguruj skrótyUtworzony plik wykorzysta możliwości PDF, co oznacza, że ​​będzie mniejszy niż zwykły zrzut ekranu zapisany w formacie PNG.
Opera 50 - Zapisz jako PDF
Zapisz stronę jako PDF
 • Menu kontekstowe Taba jest bardziej funkcjonalne. Oczyszczono i przegrupowano elementy w menu kontekstowym karty w powiązane sekcje, dając im nowe akcje. Ponowne otwieranie zamkniętych kart i okien jest teraz łatwiejsze, gdy przycisk „Otwórz ostatnią zamkniętą kartę” zostanie przeniesiony na dół. 
 • Konwerter walut rozszerzony o kryptowaluty. Aby wybrać walutę domyślną podświetloną w walutach, które zostaną przeliczone, przejdź do Ustawienia (Preferencje na MacOS) → Przeglądarka Interfejs użytkownika i wybierz walutę z menu rozwijanego W menu tekstowym wybierz walutę przeliczaną na.
 • Lepszy konwerter jednostek, który pozwala zamieniać jednostki z np. kilogramów na funty lub metrów na stopy na dowolnej stronie. Ponadto istnieje również wsparcie dla wymiarów. Oznacza to, że podczas przeglądania będziesz w stanie przekonwertować wymiary ramki na zdjęcia o rozmiarach 10 x 10 cali lub kolekcjonerskich zabawek o wymiarach 10 x 50 x 25 mm.
Opera 50 - konwerter jednostek
Konwerter jednostek
 • Ochrona bieżącej sesji przed awariami. Po wykryciu awarii Opera 50 nie usunie bieżącej sesji przeglądania. Zamiast tego wszystkie strony zostaną oznaczone do ręcznego ponownego załadowania po ponownej aktywacji.
 • Lepsza przeglądarka VPN. We wrześniu 2016 r. wprowadzono w Operze bezpłatną, wbudowaną usługę przeglądarki VPN bez logowania i bez limitów. Opera pozostaje jedyną dużą przeglądarką oferującą tak wyjątkową usługę. Teraz zaktualizowano tę usługę: wcześniej usługa VPN była hostowana i obsługiwana przez SurfEasy LLC, a teraz została ona przeniesiona do własnych centrów danych. Obecna infrastruktura serwerowa Opery, jedna z klastrów superkomputerowych o największej pojemności na świecie, już obsługuje takie usługi, jak silnik kompresujący dla Opery Mini.

Opera 50 VPN

 • Lepsza jakość wyszukiwania po włączeniu VPN-a. Domyślnie przeglądarka Opera omija VPN podczas korzystania z macierzystych wyszukiwarek, takich jak Google, Bing lub Yandex. Te połączenia będą nadal bezpieczne przez Secure Sockets Layer (SSL), ale twój lokalny adres IP będzie widoczny dla wyszukiwarek, można to oczywiście zmienić.
 • Płynniejsze odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości pod systemem macOS. Nowe rozwiązania mają pozytywny wpływ zarówno na wykorzystanie procesora i pamięci RAM, jak i na zużycie energii. Ulepszenia są bardziej widoczne podczas odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Opera 50 - ulepszenia odtwarzania wideo w wysokiej rozdzielczości pod macOS

źródło: Opera Blog