Opera Neon – eksperymentalna przeglądarka internetowa

Opera udostępniła eksperymentalną przeglądarkę internetową Neon, która może zapoczątkować zmiany w przeglądaniu stron internetowych.

Opera Neon - logo przeglądarki

Przeglądanie stron internetowych, to jedna z czynności, która od wielu lat nieustannie ewoluuje. Teraz Opera postanowiła podjąć wyzwanie i stworzyła przeglądarkę internetową o nazwie Opera Neon, która może być pionierem przeglądarek niedalekiej przyszłości.

Opera Neon została oficjalnie udostępniona na komputery z systemem mocOS oraz Windows. Sposób przeglądania za pomocą Neona znacznie różni się od naszych przyzwyczajeń. W przeglądarce koncepcyjnej o nazwie Neon, istnieje nowa forma wizualnego przedstawienia zakładek, omniboksu i wielu innych funkcji. Firma wspomina, że chce pozbyć się bałaganu na Pulpicie, przenosząc tapetę komputera do przeglądarki.

Nie ulega wątpliwości, że Opera Neon to świeży design i wykorzystanie możliwości komputera w oprogramowaniu do przeglądania internetu. Przezroczystość programu i nowy sposób prezentowania zakładek za pomocą osobnych obiektów, sprawiają wrażenie jakbyśmy korzystali z oprogramowania przyszłości. Wszystko porusza się w naturalny sposób zdaje się być częścią systemu operacyjnego, a nie osobną aplikacją.

Zakładki w przeglądarce Opera Neon
Zakładki obiektowe

Nowa przeglądarka posiada także takie narzędzia jak wykonywanie screenów stron, zapisywanie wideo i wbudowaną galerię zapisanych obrazów, player czy wbudowany komunikator Facebook Messenger.

Wbudowany Player w przeglądarce Opera neon
Player

Nowo opracowany silnik Opery Neon jest stworzony tak, aby tchnąć nowe życie do sposobu przeglądania internetu. Elementy programu zdają się być osobnymi obiektami, którymi można poruszać w dowolny sposób i są zawsze pod ręką – zamiast jak w tradycyjnej przeglądarce ukryte pod elementami menu.

Zobacz na poniższym filmie, jak działa nowa przeglądarka:

Przeglądarkę można pobrać i zainstalować za darmo z oficjalnej strony: opera.com/pl/computer/neon. Przeglądarka charakteryzuje się szybkością, prostotą użytkowania i bezpieczeństwem. Opera Neon została stworzona dzięki projektowi open source Chromium i innemu oprogramowaniu open source.

źródło: Opera Blogs – Say hello to Opera Neon, our new concept browser