Vimeo zaczyna wspierać wideo 8K oraz HDR

Vimeo ogłosiło wsparcie dla wideo HDR, rozdzielczości do 8K i kodeka HEVC / H.265, oczywiście pod warunkiem, że Twój komputer sobie z tym poradzi.

Vimeo wspiera HDR, 8K

Kilka serwisów strumieniowych obsługuje już od dłuższego czasu kolorowe wideo o wysokiej dynamice i ultrawysokiej rozdzielczości, ale Vimeo nadrabia teraz stracony czas w wielkim stylu.

Firma dodała obsługę zarówno dla filmów HDR, jak i rozdzielczości do 8K. Aby zobaczyć tę jakość w pełnej krasie potrzeba bardzo rzadkiego wyświetlacza 8K.

Obsługa HDR jest jednak znacznie popularniejsza, wystarczy tylko urządzenie, które może odtwarzać wideo HEVC za pomocą HDR10. Niektóre nowsze urządzenia Apple’a (w tym Apple TV 4K, iPhone X i iPady Pro z 2017 roku) już odtwarzają takie wideo. Vimeo chwali się tym, że jest obecnie jedyną usługą hostingu wideo, w którym można odtwarzać wideo HDR na sprzecie Apple’a.

Oto różnica pomiędzy obrazem wideo SDR a HDR:

Różnica w jakości obrazu między SDR a HDR
Różnica w jakości obrazu między SDR a HDR

Standardowe wideo jest oczywiście nadal dostępne i można wysyłać i pobierać filmy w pełnej jakości (jeśli są one odpowiednie), jeśli chcesz je udostępnić. Vimeo obiecuje także HDR w zakresie większej liczby standardów wideo (takich jak VP9 i AV1).

Dodatkowo Vimeo obsługuje teraz filmy 5K, 6K i 8K, które użytkownicy mogą przesyłać strumieniowo lub pobierać w celu udostępniania plików:

Porównanie rozdzielczości SD, HD, 4K i 8K
Porównanie rozdzielczości SD, HD, 4K i 8K

Zmiana ogłoszona dzisiaj niekoniecznie będzie miała wpływ na wrażenia większości użytkowników podczas codziennego oglądanie wideo w serwisie Vimeo. Po pierwsze nie ma zbyt wielu filmów przesłanych w takiej jakości, po drugie nie każdy może taka jakość odtworzyć.

Oto przykład filmu wideo HDR, zamieszczonego w serwisie Vimeo:

źródło: Engadget via Vimeo Blog – Luminous colors, stunning high quality: HDR has arrived