Nowy test szybkości stron na telefony od Google’a

Google opublikowało nową wersję narzędzia do sprawdzania szybkości stron mobilnych wraz z bezpłatnym raportem i wskazówkami optymalizacji.

Test szybkości stron mobilnych od Google'a

Firma Google zachęca do przetestowania mobilnych wersji stron internetowych pod kątem szybkości ładowania. W tym celu udostępniono nowe narzędzie oparte o technologię WebPageTest.org, które przeanalizuje stronę WWW, zmierzy jej szybkość ładowania i pozwoli zidentyfikować potencjalne problemy.

Oprócz bezpłatnego raportu na temat szybkości i wydajności strony webmasterzy otrzymują bezpłatny raport z wynikami oraz wskazówkami w jaki sposób rozwiązać ewentualne błędy i przyspieszyć ładowanie strony.

Test, w zależności od strony/technologii, trwa zaledwie minutę. Wyniki pojawiają się po wykonaniu testu, a pełny raport może zostać wysłany na wskazany adres e-mail.

Przeczytaj także: Test AMP – testowanie przyspieszonych stron mobilnych

Do 2020 roku, 70% internetowych połączeń komórkowych na świecie będzie nawiązywanych w technologii 3G lub z niższymi prędkościami, dlatego narzędzie Google’a testuje strony na standardowym połączeniu 3G.

Testowanie przy połączeniu 3G
Testowanie przy połączeniu 3G

Oprócz tego, analizowane są dane na stronie (kod HTML/CSS, skrypty JavaScript i kompresja), testowana jest obsługa na urządzeniach mobilnych, w tym widoczny obszar strony na urządzeniu mobilnym, kontekst i czytelność tekstu.

W wyniku tego testu otrzymujemy między innymi:

  • średni czas ładowania strony w sieci 3G,
  • procentowa, szacowana utrata użytkowników (ze względu na czas ładowania);
  • porównanie branżowe, czyli o ile strona działa wolniej niż strony z najlepszymi wynikami w tej samej branży,
  • informację na temat czasu, o ile można przyspieszyć stronę, jeśli zastosujemy podane wskazówki (kilka ulepszeń może skrócić czas ładowania).

Przykładowy fragment strony z wynikiem:

Przykładowy fragment strony z wynikiem testu
Przykładowy fragment strony z wynikiem testu

Internetowe narzędzie do testowania znajduje się po tym adresem.

źródło: Google