Finalna wersja przeglądarki Firefox 57 Quantum

Mozilla udostępniła finalną wersją przeglądarki internetowej Firefox 57 Quantum, która jest szybsza i posiada wiele nowych funkcji.

Nowy Firefox 57 Quantum

Mozilla wydała dziś Firefoksa 57 AKA Firefox Quantum. W oparciu o całkowicie zmodernizowany silnik i ulepszony interfejs użytkownika, Firefox Quantum został zbudowany od podstaw w celu zapewnienia szybkiego przeglądania przy jednoczesnym zużyciu ograniczonej ilości zasobów. Mozilla nazywa Quantum największą aktualizacją przeglądarki Firefox od jej pierwotnego wydania w 2004 roku.

Według Mozilli, Firefox jest dwa razy szybsza niż oryginalny Firefox sprzed sześciu miesięcy i zużywa o 30% mniej zasobów niż jej największy konkurent przeglądarka Google Chrome.

Firefox Quantum ma nowoczesny interfejs użytkownika z opcją dostosowywania paska narzędzi. Może pochwalić się także znacznie lepszą wydajnością w porównaniu z Chrome’em i  posiada między innymi tryb nocny oraz inne funkcje dostępne jako darmowe dodatki do Firefoksa.

Przeczytaj także: Firefox Quantum 57 ma być 2 razy szybsza od Chrome’a

Firefox 57 Quantum - funkcje dostosowania
Firefox 57 Quantum – funkcje dostosowania

Najważniejsze nowości w przeglądarce Firefox 57 Quantum:

 • Potężny, nowy silnik, zbudowany pod kątem najwyższej wydajności.
 • Atrakcyjny wygląd i inteligentne funkcje do mądrego przeglądania.
 • Szybsze wczytywanie stron – dzięki blokowaniu części reklam i skryptów spowalniających przeglądanie, strony wczytują się do 44% szybciej.
 • 30% lżejszy od Chrome’a – mniejsze użycie pamięci oznacza, że komputer ma więcej pamięci na płynne działanie.
 • Płynne przeglądanie – 10 otwartych kart czy 1000, przełączanie między kartami nigdy nie było szybsze dzięki nowemu, dynamicznemu silnikowi Firefoksa.
 • Przeglądanie prywatne – nowy Firefox blokuje elementy śledzące Cię podczas przeglądania i nie zachowa historii.
 • Ochrona przed śledzeniem – niektóre reklamy mają ukryte elementy śledzące, chodzące za Tobą w internecie, nowe narzędzie je blokuje.
 • Screenshoty – uprość zrzuty ekranu. Wykonuj je i wysyłaj bezpośrednio z Firefoksa. Koniec z szukaniem tajemniczych plików na komputerze.
 • Pocket – wbudowany w pasek narzędzi, to najlepsza funkcja do zachowywania rzeczy na później. Przeglądaj artykuły, filmy i strony na wszystkich urządzeniach.
 • Gry i rzeczywistość wirtualna – skonstruowany dla gier następnej generacji, Firefox ma wbudowaną obsługę WASM i WebVR, bez potrzeby dodatkowej instalacji.
 • Biblioteka – wszystkie ulubione treści, takie jak elementy zachowane w Pocket, zakładki, historia przeglądania, zrzuty ekranu i pobrane pliki w jednym miejscu.

Przeglądarka internetowa Firefox 57 „Quantum” w wersji na komputery

Największą zaletą Quantum w porównaniu z Chrome’em jest niewątpliwie mniejsze użycie pamięci RAM – coś, co Google od lat krytykuje. W miarę otwierania kolejnych kart w Quantum zajmuje to mniej pamięci niż otwieranie wielu kart w Chrome’ie. Warto zauważyć, że po otwarciu dziesiątej zakładki, Quantum zaczyna pokazywać falujący znak ładowania na nowych kartach.

Mimo rywalizacji z Google’em, Firefox wykorzystuje Google’a jako domyślną wyszukiwarkę w USA, Kanadzie, Hong Kongu i na Tajwanie. Przez lata Firefox używał Yahoo jako domyślnej wyszukiwarki, ale oferował również Google i Bing jako alternatywny wybór.

Obejrzyj film prezentujący nową wersje przeglądarki Mozilli:

Tryb przeglądania prywatnego w Firefoksie Quantum wygląda tak samo dobrze, jak zwykłe przeglądanie. Fioletowy zamaskowany symbol po prawej stronie wskazuje tryb, w którym się znajdujesz, a Firefox domyślnie włącza ochronę śledzenia.

Quantum to projekt otwarty dla wolontariuszy, przy czym około 700 autorów wnosi wkład do tego kodu. Opracowanie Firefoksa zajęło rok. Finalną wersję Firefox 57 Quantum możesz pobrać już dzisiaj na komputery PC i Mac oraz jako aplikację mobilną na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Więcej informacji o najnowszym wydaniu znajdziesz na stronie: www.mozilla.org/pl/firefox

źródła: The Mozilla Blog – Fast. For good. Launching the new Firefox into the World oraz Introducing the New Firefox: Firefox Quantum

Aktualizacja: List do użytkowników nowej wersji przeglądarki od CEO Firefoksa Chrisa Bearda:

List od CEO Firefoksa Chrisa Bearda
List od CEO Firefoksa Chrisa Bearda

Nowy Firefox. Szybki, już na dobre.
Dziś mamy przyjemność zaprezentować Wam naszą nową przeglądarkę – Firefox Quantum.

Pierwsza rzecz, którą od razu zauważycie to to, jak szybko działa nowy Firefox. Będziecie cieszyć się dwa razy szybszą przeglądarką niż rok temu. Jest także mocniejsza w działaniu. Przebudowaliśmy Firefoksa od podstaw, skupiając się na tym, jak nasi użytkownicy używają sieci do oglądania, słuchania, tworzenia i grania bez limitów. Dostarczamy Wam przeglądarkę, która jest nowoczesna, szybka i efektywna. Mamy nadzieję, że się zgodzicie: to milowy krok, jeśli chodzi o korzystanie z Internetu.

Korzystając z Firefoksa przyczyniasz się również do tego, aby Internet pozostawał globalnym zasobem publicznym, otwartym i dostępnym dla wszystkich. Jako niezależna organizacja non-profit od 2003 roku jesteśmy zaangażowani w tworzenie produktów, które pomagają Ci kontrolować Twoją obecność online, a także w rozwijanie otwartej technologii oraz zasad i praw, które promują otwarty Internet. To użytkownik jest w centrum wszystkich naszych działań.

W imieniu globalnej społeczności Mozilli mamy zaszczyt zaprezentować Wam nowego Firefoksa. Szybkiego, już na dobre.

Chris Beard
CEO, Mozilla