Test AMP – testowanie przyspieszonych stron mobilnych

Znajdź i napraw ewentualne błędy w kodzie swoich stron w wersji AMP za pomocą nowego narzędzia Test AMP od Google’a.

Test AMP - narzędzie Google'a do testowania przyspieszonych stron mobilnych

Nowe narzędzie do testowania przyspieszonych stron mobilnych (AMP, z ang. Accelerated Mobile Pages ) od Google’a dostępne jest za pośrednictwem Search Console’i. Nowy Test AMP pomaga właścicielom stron internetowych znaleźć i naprawić błędy związane z błędnie osadzonymi  znacznikami i tagami AMP w przyspieszonych wersjach mobilnych stron.

Przeczytaj koniecznie: Czy warto wdrożyć strony AMP?

Jak korzystać z narzędzia Test AMP?

Po wejściu na stronę narzędzia do testowania stron AMP widoczny jest szary pasek z nazwą narzędzia oraz pole na wpisanie adresu URL przyspieszonej strony mobilnej.

  1. W pasku adresu wklej adres ULR strony AMP np. przykladowastrona.pl/podstrona/amp – należy pamiętać, że adres WWW takich podstron kończy się na /amp. Po wpisaniu zatwierdź enterem.
  2. Zostaniesz zapytany, czy nie jesteś robotem. Należy zaznaczyć checkbox w boksie Captcha, a w niektórych przypadkach zweryfikować ludzką tożsamość wskazując odpowiednie obrazki.
  3. Po krótkim sprawdzeniu i analizie strony zostanie wyświetlony wynik testu.

Możliwe wyniki testów przyspieszonych stron mobilnych

Prawidłowa strona AMP -czyli strona obsługuje w wynikach wyszukiwania Google funkcje wyszukiwania związane z AMP. Pojawi się wówczas ekran podobny do poniższego, z podglądem kodu HTML obok lub pod spodem (zleży od rozdzielczości/urządzenia na którym wykonujemy test)

Prawidłowa strona AMP - wynik testu

Ciekawą opcją jest Zobacz podgląd wyniku wyszukiwania, dzięki której możesz podejrzeć, jak wygląda Twoja strona internetowa w wynikach wyszukiwania Google’a. Poniżej możesz zobaczyć przykład wyświetlania mojej podstrony w wersji przyspieszonej:

Podglad wyświetlania się strony AMP w wynikach wyszukiwania
Podglad wyświetlania się strony AMP w wynikach wyszukiwania

Oczywiście, żaden właściciel witryny nie chciałby zobaczyć, że jego kod jest nieprawidłowy, a strona nie wyświetla się tak jak by chciał w wynikach wyszukiwania. Jednak nowy ekran z informacjami o błędach jest znacznie bardziej przyjazny w obsłudze, niż w przypadku wcześniejszej wersji.

Nieprawidłowa strona AMP, czyli taka która nie obsługuje funkcji AMP w wynikach wyszukiwania. Oprócz informacji na czerwono z przekreślonym znaczkiem przyspieszenia ⚡, Google oferuje więcej informacji na temat samych strona AMP oraz w podziale na kategorie podpowiada jak usunąć poszczególne problemu związane na przykład z użyciem:

  • zabronionych tagów HTML lub ich nieprawidłowym zastosowaniu,
  • nieprawidłowych arkuszów CSS,
  • nieprawidłowych znaczników AMP (lub ich brak),
  • kodów JAvaScript utworzonych przez użytkownika.

Nieprawidłowa strona AMP - wynik testu AMP

Można także podejrzeć kod HTML podstrony i skorzystać z sugerowanych działań Google’a o dodaniu danych strukturalnych, aby wykorzystać więcej funkcji związanych ze stronami AMP w wyszukiwarce Google. Ta metoda dotyczy tylko niektórych typów stron, na przykład stron AMP z wiadomościami.

Podsumowanie

Dzięki nowemu narzędziu do testowania stron AMP, Google zwraca uwagę na konkretne błędy, które uniemożliwiają obsługę stron AMP przez wyszukiwarkę internetową giganta.

Dzięki temu, że każdy błąd jest wylistowany i wskazano dokładną linię kodu, w której występuje, można go bardzo szybko namierzyć i od razu poprawić. Oprócz wskazania w czym tkwi problem, Google oferuje również opcję Dowiedz się więcej o tym problemie – to dla osób, które chciałyby poczytać więcej i pogłębić swoją wiedzę.

Szczegóły błędu strony AMP
Szczegóły błędu strony

Nowy przyjazny dizajn narzędzia został dostosowany do innych narzędzi Google’a, takich jak:

Warto podkreślić, że strony są analizowane przez prawdziwego Googlebota, dlatego sam proces może trwać chwilę dłużej niż wcześniej, ale w końcu wyniki są dużo dokładniejsze.

Narzędzie jest już dostępne i można je śmiało stosować, jeśli jesteś zalogowany do swojego konta Google. Mam nadzieję, że dzięki temu pojawi się choć trochę więcej przyspieszonych stron w wynikach wyszukiwania!

A tak wygląda podgląd tej strony w wersji AMP w wynikach wyszukiwania:

Podstrona AMP w wynikach wyszukiwania - podgląd
Podgląd tej strony w mobilnych wynikach wyszukiwania za pomocą narzędzia.

źródło: Webmaster Central Blog – Using AMP? Try our new webpage tester