Google Doodle z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W polskiej wersji wyszukiwarki Google, pojawiło się specjalnie przygotowane Doodle, przypominające o święcie narodowym.

Google Doodle z okazji Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada)

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Z tej okazji Google co roku przypomina nam o wolności naszego kraju, zamieszczając odpowiednie Google Doodle, które utrzymane jest w patriotyczno biało-czerwonych barwach.

Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 i ponownie przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

źródło: google.pl, Wikipedia – Narodowe Święto Niepodległości