[27 paź – 2 lis] Tydzień w historii technologii

W ostatnim tygodniu października urodził się Bill Gates, wysłano pierwszą wiadomości w internecie, a pierwsze radio tranzystorowe trafiło do sprzedaży, zobacz więcej…

27 października - 2 listopada: Tydzień w historii technologii

27 października 1980: Pierwsza awaria ARPANET

ARPANET, czyli prekursor nowoczesnego Internetu, przestał działać przez około cztery godziny po tym, jak tabele routingu sieci zostały uszkodzone przez wadliwy interfejs komunikatora (IMP).

28 października 1955: Urodziny Billa Gatesa

W 1955 roku na świat przyszedł syn Williama Gatesa Sr. i Mary Maxwell Gates. William Gates III urodził się w Seattle w stanie Waszyngton. Sławny Bill Gates znany jest głównie jako dyrektor generalny firmy Microsoft, w której pracował przez niemal całe życie, aż do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W 2000 roku założył Fundację Bill i Melinda Gates.

28 października 1998: Została podpisana ustawa o DMCA, w Stanach Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton podpisał ustawę o Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Jest to ustawa z zakresu prawa autorskiego, obowiązująca w USA, zabraniająca tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania. Ustawa była jednak bardzo kontrowersyjna, a oskarżenia o nadużycia prawa stłumiły innowacyjność i konkurencję.

29 października 1969: Pierwsza wiadomość w internecie

Student UCLA Charley Kline próbował przekazać tekst „login” do innego komputera w Stanford Research Institute przez pierwsze łącze ARPANET, które było prekursorem współczesnego Internetu. Po wysłaniu litery „L” oraz „O” system się posypał, ale utworzono pierwszą wiadomość przesłaną w Internecie o treści „lo”. Godzinę później, po naprawieniu awarii, cały tekst o treści „login” został pomyślnie wysłany.

30 października 1938: Słuchowisko „Wojna światów” przestraszyło słuchaczy

Słuchowisko pt. „Wojna światów”, będące adaptacją radiowa opowieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem zostało przygotowane przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre jako część serii słuchowisk The Mercury Theatre on the Air emitowanych „na żywo” przez stację CBS 30 października 1938 roku, z okazji święta Halloween.

Przedstawienie to, w atmosferze napięcia społecznego i wzrostu poczucia zagrożenia poprzedzającego II wojnę światową, zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako faktoid – rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey.

Wojna światów jest jednym z najsłynniejszych programów radiowych w historii.

31 października 2000: Pierwsza załoga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosja uruchomiła Soyuz TM-31, przewożąc pierwszą załogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS ( z ang. International Space Station. ) jest stale obsadzona od pierwszej misji.

1 listopada 1954: Pierwsze radio tranzystorowe trafiło do sprzedaży

Firma Industrial Development Engineering Associates rozpoczęła sprzedaż Regency TR-1, pierwszego na świecie komercyjnego radia tranzystorowego. Firma Texas Instruments zaprojektowała i rozwinęła technologię tranzystorową, a następnie we współpracy z IDEA zaprojektowała i wyprodukowania kompletne radia. TR-1 sprzedał się w ponad 100 000 sztuk, otwierając komercyjny przemysł tranzystorowy.

2 listopada 1988: Morris Worm Tunele

Robert Morris z Cornell University uruchomił robaka internetowego w ramach projektu badawczego mającego na celu określenie wielkości wczesnego Internetu. Miał on liczyć liczbę komputerów, które zainicjowały połączenia internetowe. Jednak z powodu błędu programowania, „Morris Worm” zaczął wielokrotnie infekować maszyny, zatykając ruch sieciowy i powodując awarię maszyn.

W sumie robak rozprzestrzenił się na 6000 maszyn, co stanowiło wówczas około 10 procent Internetu. Ten nieudany eksperyment spowodował  przestoje systemów rządowych i uniwersyteckich przez dwa dni. Morris został zwolniony z Cornell, skazany na trzy lata więzienia i grzywnę w wysokości 10 000 dolarów.