Zmiana domeny Google nie będzie już dawać wyników z innego kraju

Google ogłosiło dzisiaj na swoim blogu, że wyniki wyszukiwania będą uzależnione od lokalizacji, a nie domeny krajowej wersji wyszukiwarki.

Wyszukiwarka Google.pl (screen)

Do tej pory, jeśli chcieliśmy używać wyszukiwarki Google w innym języku lub lokalizacji, wystarczyło wpisać w pasku adresu Google z odpowiednim rozszerzeniem kraju – czyli zmienić w URL-u krajową domena najwyższego poziomu (z ang. ccTLD – Country Code Top Level Domain).

Może to być użyteczne, jeśli mieszkasz za granicą, ale chcesz mieć lepsze wyniki wyszukiwania w kraju, w którym aktualnie przebywasz na wakacjach, lub tymczasowo mieszkasz.

We wpisie na swoim blogu Google ogłosiło, że zmienia sposób oznaczania usług krajowych wyszukiwarki Google, tak aby wyniki wyszukiwania były dostosowane do lokalizacji niezależnie od wpisanej przez użytkownika domeny. Oznacza to, że nawet jeśli na przykład korzystasz z domeny google.pl w Lizbonie, to otrzymasz portugalskie wyniki wyszukiwanie, a nie z te odpowiednie dla Polski.

Przeczytaj także: Znowu można sprawdzić PageRank stron internetowych

Firma Google uzasadnia tę zmianę tym, że jedno na pięć wyszukiwań jest już powiązane z lokalizacją i dlatego rozsądne jest, aby lokalizacja użytkownika była najważniejszym czynnikiem decydującym o wyświetlanych wynikach wyszukiwania. Na przykład jeśli mieszkasz w Polsce (i zwykle wyszukujesz na swoim urządzeniu przez google.pl), ale odwiedzasz akurat Rzym i wpisujesz zapytanie „najlepsze pizzerie” możesz oczekiwać, że Google zwróci wyniki kilku pizzerii we Włoszech zamiast lokalnych Domino Pizza czy Pizza Hut.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu wolisz, aby Google wyświetlało Ci wyniki wyszukiwania z innego kraju, na szczęście wciąż istnieje taka możliwość – choć jest głęboko schowana w Ustawieniach…

Domyślnie ustawiony jest opcja Obecny Region, wystarczy z listy wybrać odpowiedni kraj.

Ręczna zmiana wyników wyszukiwania dla określonego kraju w Google
Ręczna zmiana wyników wyszukiwania dla określonego kraju w Google

Google twierdzi, że ta zmiana nie będzie miała wpływu na żadne lokalne prawne aspekty prywatności i służy jedynie do tego, aby użytkownicy otrzymywali jak najlepsze wyniki. Innymi słowy, jeśli jakiś wynik został ukryty w Twoim kraju z powodu zapisów prawnych, to w żaden nie będzie to łamało tych postanowień.

źródło: The Keyword – Making search results more local and relevant via AndroidPolice