Gdzie wyłączyć automatyczną jasność ekranu pod iOS 11?

Pod iOS 11 poziom jasności ekranu jest domyślnie automatycznie ustawiany dzięki czujnikowi oświetlenia – zobacz, jak wyłączyć tę opcję.

Czujnik oświetlenia iPhone’a lub iPada wykrywa stopień oświetlenia otoczenia i w ciemnych miejscach zmniejsza oświetlenie ekranu urządzenia, a w jasnych zwiększa. Funkcja automatycznego ustawiania jasności jest domyślnie włączona, a wraz z aktualizacją systemu iOS 11 wyłączenie jej jest także ukryte głęboko w Ustawieniach systemu.

Wielu użytkowników przyzwyczaiło się, że opcja wyłączania automatycznego dostosowania jasności ekranu znajdowała się we wcześniejszych wersjach iOS-a w Ustawienia → Ekran i jasność. Wraz z nadejściem nowego systemu, sam myślałem, że Apple zrobiło żart i usunęło możliwość wyłączania tej funkcji. Na szczęście zostało zmienione jedynie miejsce, gdzie można ją wyłączyć.

W systemie iOS 11 funkcję automatycznego ustawiania jasności możesz włączyć lub wyłączyć przechodząc do aplikacji Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Udogodnienia ekranu → Jasność automatyczna.

Po wyłączeniu automatycznej jasności, zawsze możesz ją szybko dostosować w Ustawieniach lub w Centrum sterowania:

  • Ustawienia: wybierz Ekran i jasność, aby ręcznie dostosować jasność ekranu,
  • Centrum sterowania:
    • przesuń palcem w górę od dolnej krawędzi wyświetlacza,
    • przeciągnij pasek jasności w górę lub w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć jasność.
Wyłączanie/włączanie automatycznej jasności pod systemem iOS 11
Wyłączanie/włączanie automatycznej jasności pod systemem iOS 11

Choć Apple zaznacza, że wyłączenie automatycznego ustawiania jasności może skrócić czas pracy baterii, to sam jestem zdania, że ustawienie optymalnej jasności jest bardziej energooszczędne, niż zmienianie się jasności, która musi dostosowywać się do otoczenia.

Przeczytaj także: Jak całkowicie wyłączyć Bluetooth i Wi-Fi pod iOS 11?