Gdzie wyłączyć automatyczną jasność ekranu pod iOS 11?

Pod iOS 11 poziom jasności ekranu jest domyślnie automatycznie ustawiany dzięki czujnikowi oświetlenia – zobacz, jak wyłączyć tę opcję.

Czujnik oświetlenia iPhone’a lub iPada wykrywa stopień oświetlenia otoczenia i w ciemnych miejscach zmniejsza oświetlenie ekranu urządzenia, a w jasnych zwiększa. Funkcja automatycznego ustawiania jasności jest domyślnie włączona, a wraz z aktualizacją systemu iOS 11 wyłączenie jej jest także ukryte głęboko w Ustawieniach systemu.

Wielu użytkowników przyzwyczaiło się, że opcja wyłączania automatycznego dostosowania jasności ekranu znajdowała się we wcześniejszych wersjach iOS-a w Ustawienia → Ekran i jasność. Wraz z nadejściem nowego systemu, sam myślałem, że Apple zrobiło żart i usunęło możliwość wyłączania tej funkcji. Na szczęście zostało zmienione jedynie miejsce, gdzie można ją wyłączyć.

W systemie iOS 11 funkcję automatycznego ustawiania jasności możesz włączyć lub wyłączyć przechodząc do aplikacji Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Udogodnienia ekranu → Jasność automatyczna.


Po wyłączeniu automatycznej jasności, zawsze możesz ją szybko dostosować w Ustawieniach lub w Centrum sterowania:

 • Ustawienia: wybierz Ekran i jasność, aby ręcznie dostosować jasność ekranu,
 • Centrum sterowania:
  • przesuń palcem w górę od dolnej krawędzi wyświetlacza,
  • przeciągnij pasek jasności w górę lub w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć jasność.
Wyłączanie/włączanie automatycznej jasności pod systemem iOS 11

Wyłączanie/włączanie automatycznej jasności pod systemem iOS 11

Choć Apple zaznacza, że wyłączenie automatycznego ustawiania jasności może skrócić czas pracy baterii, to sam jestem zdania, że ustawienie optymalnej jasności jest bardziej energooszczędne, niż zmienianie się jasności, która musi dostosowywać się do otoczenia.

Przeczytaj także: Jak całkowicie wyłączyć Bluetooth i Wi-Fi pod iOS 11?

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj
 • Seweryn Białoń

  No właśnie nie! Sam czujnik na prawdę pobiera sladowe ilości energii a jednak dużo jej może zaoszczędzić. Nie tracimy czasu na otworzenie centrum sterowania i ustawienie optymalnej za każdym razem gdy jest to niezbędne. Czasami jasność zdecydowanie wykracza poza wystarczający zakres zużywając energię która w większości idzie w ekran nie oszukujemy się :) a więc funkcja ta poza minimalnym obciążeniem procesora i baterii daje większe oszczędności bateri – podświetla tyle ile trzeba. Sam mam na to wyrąbane ale nie każdy ma powerbanka pod ręką zawsze i wszędzie tak jak i ja do niedawna. Tak czy siak zauważyłem po sobie z automatyczną a manualną opcją bateria wytrzymuje od 6 rano do 17 częstego używania (cały czas włączone LTE i trochę udostępniania internetu + cały czas messenger) w domu wita mnie 15-20 baterii. Wcześniej było to 4-10% (bliżej 4 niż 10)

  • mobirank.pl

   Masz trochę racji, choć na swoim przykładzie zauważyłem, coś całkiem odwrotnego. Być może używasz iPhone’a z automatyczną jasnością w ciemniejszym otoczeniu, a ja używałem przy sporym naświetleniu, wtedy jasność ekranu leci prawie na maksa = pobieranie więcej energii. Po raz kolejny zużycie energii jest pojęciem względnym i często w większości zależy od sposobu użytkowania.

   • Seweryn Białoń

    Owszem ma to sens jednak tak czy siak. Jeżeli jednak pracuje się w jasnych warunkach na telefonie również wymaga to jaśniejszego ekranu aby cokolwiek widzieć. Nie wyobrażam sobie szukać opcji jasności na ekranie, na którym nic nie widać :) Wiadomo nie zachęcam ani nie neguję – dyskusja zawsze zdradza swoje „za i przeciw” :)

    • mobirank.pl

     Faktem jest też, tak jak piszesz, że samo Apple zaleca używanie tej opcji, patrz opis: „Wyłączenie automatycznego ustawienia jasności może skrócić czas pracy baterii.”. Dlatego najlepiej sprawdzić samemu, jak wpływa na baterię włączenie/wyłączenie tej funkcji w przypadku indywidualnego użycia.
     PS Dzięki Sewerynie za poruszenie tematu, dzięki temu osoby czytające ten tekst będą miały szersze spojrzenie, bo rzeczywiście moje odczucia mogą być subiektywne lub specyficzne w przypadku mojego użycia iPhone’a.

  • Gru

   Super ten iPhone , naprawdę ! 1 dzień na bateri? Nic tylko kupować……