„Autonomous” Annalee Newitz to thriller o zagrożeniach technologii

Książka „Autonomous” autorstwa Annalee Newitz to ostry thriller o autonomiczności robotów i piractwie patentowym.

„Autonomous” Annalee Newitz

Wiosną serwis genealogiczny Ancestry.com został oskarżony o potajemne wykorzystanie praw do sekwencji DNA użytkowników. Firma szybko zmieniła politykę, zaprzeczając wszelkim błędom. Ale to tylko jedno z niewielu przypadków, które przypomina o tym jakie dane o użytkownikach mogą obecnie posiadać firmy. Wystarczy, że zostawiamy swoje dane biometryczne w smartfonach (odcisk palca, rozpoznawanie twarzy)… Tutaj pojawiają się pytania o prywatność i wolność osobistą, które porusza najnowsza mroczna powieść science fiction autorstwa debiutantki i założycielki io9 Annalee Newitz pt. „Autonomous” (z ang. Autonomiczny).

O czym jest „Autonomous”?

Akcja niedawno wydanej książki „Autonomous” toczy się w połowie XX wieku w Kanadzie (2144 roku), gdzie obywatelstwo zostało zastąpione przez „franczyzę”, a ludzie pracują obok zaawansowanych robotów wykonanych z ludzkiego mięsa i mózgu. Łatwo wyprodukowane leki mogą leczyć prawie każdą chorobę, zwiększać osiągi psychiczne, a nawet przedłużać życie.

Dostęp do nich jest strzeżony przez firmy farmaceutyczne i Międzynarodową Koalicję Własnościową – organizację, która silnie neutralizuje dysydentów własności intelektualnej i piratów patentowych. „Autonomous” odnosi się do stanu wyemancypowanych robotów, które są pierwotnie zobowiązane do spłacenia kosztu ich stworzenia.

Książka „Autonomous” zmienia swoje punkty widzenia w sposób liberalny stawiając obok siebie dwójkę bohaterów Judith „Jack” Chen, idealistycznego pirata patentowego i robota IPC o nazwie Paladin, który poluje na tego pierwszego. W ręce Jacka wpada próbka nowego leku Zacuity, zwiększającego koncentrację i uzależniającego od pracy. Sam tworzy i sprzedaje odwrotną wersję leku na czarnym rynku. Jednak nagle wybucha epidemia, która potęguje uzależnienie od pracy. Urzędnicy, umierają z głodu od papierkowej roboty i inni, którzy fizycznie nie mogą się powstrzymać od pracy.

Głównym pytaniem jakie zadasz sobie po przeczytaniu tej książki to czy wolność jest możliwa w kulturze, w której wszystko, nawet ludzie, mogą być czyjąś własnością?

źródło The Verge, iTunes