[8-14 lipca] Tydzień w historii technologii

Poznaj najważniejsze wydarzenia z historii świata technologii, gier wideo, internetu i kosmosu, które miały miejsce w drugim tygodniu lipca.

8-14 lipca: Tydzień w historii technologii

8 lipca 1957: Założono Control Data Corporation

Włączono Control Data Corporation (CDC) – wczesnego pioniera w dziedzinie superkomputerów. Najbardziej znanym pracownikiem CDC był Seymour Cray, który w 1960 roku opracował dla CDC najszybsze komputery na świecie. Jednak w 1972 roku Seymour Cray opuścił CDC tworząc własną firmę Cray Research, która produkowała najszybsze wówczas  komputery na świecie.

9 lipca 1981: Powstała gra Donkey Kong i Mario

Gra, która wprowadziła dwie najbardziej znane postacie w historii gier wideo, została udostępniona do sprzedaży. Donkey Kong został stworzony przez japońską firmę Nintendo. Firma chciała wydać grę na rynek amerykański zdobywając licencję na postaci Popeye’a i Bluto, jednak finalnie stworzono postać Donkey Konga – goryla, który pierwotnie był znany jako  Jumpman. Ostatecznie, gdy gra zdobyła dużą popularność Nintendo postanowiło wykorzystać tę postać w swoich kolejnych grach. W grze pojawił się też znany hydraulik Mario.

Ze względu na podobieństwo Donkey Konga i King Konga, Universal Studios pozwało Nintendo twierdząc, że Donkey Kong naruszył ich znak towarowy. Kong to jednak powszechny japoński slang dla goryli. Sprawa została rozstrzygnięta na korzyść Nintendo. Sukces Donkey Kong pomógł Nintendo stać się jedną z dominujących firm na rynku gier wideo.

Donkey Kong i Mario (Nintendo 1981)

9 lipca 1997: Gil Amelio przestaje być prezesem Apple

Apple Computer ogłosiło rezygnację Gila Amelio ze stanowiska prezesa zarządu firmy. Po osunięciu Amelio przez zarząd, Steve Jobs przejął kierownictwo nad Apple. Ironicznie, to Amelio, kupując firmę NeXT Jobsa, z powrotem ściągnął go do władz firmy.

10 lipca 1962: Pierwsze międzynarodowe kanały komunikacji

Pierwszy na świecie międzynarodowy satelita telekomunikacyjny Telstar I został uruchomiony na orbicie. Dzięki współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Francją, Telstar I wprowadził świat do transatlantyckich kanałów wideo i zapoczątkowała nową erę komunikacji.

Satelita komunikacyjny Telstar I (1962)
Satelita komunikacyjny Telstar I (1962)

11 lipca 1979: Powrót Skylab

Pierwsza amerykańska stacja kosmiczna Skylab, powróciła do atmosfery Ziemi i spaliła się, gdy nie udało się zrealizować planów utrzymania jej na orbicie. Fragmenty Skylaba spadły w okolicach Perth w Australii, zabijając jedną krowę.

12 lipca 1990: Wydano pierwszą grę „Final Fantasy”

Nintendo wydało oryginalną grę wideo Final Fantasy na swoją konsolę Nintendo Entertainment System w Ameryce Północnej. Jedna z najbardziej udanych gier fabularnych dla NES, Final Fantasy pomogło popularyzować ten gatunek, rozpoczynając serię jednej z najbardziej popularnych gier RPG w historii. Jak na ironię twórca gry Hironobu Sakaguchi uważał, że gra będzie ostatnią, a tym samym „finałem” Final Fantasy.

13 lipca 2001: Robak Code Red zaczął rozprzestrzeniać się w internecie

Wirus Code Red został udostępniony w Internecie. Kierując serwerem Microsoft IIS, Code Red miał znaczący wpływ na internet ze względu na szybkość i efektywność jego rozprzestrzeniania się. Ekspansję zależała głównie od tego, że usługi IIS często były domyślnie włączane w wielu instalacjach systemu Windows NT i Windows 2000. Jednak Code Red miał wpływ także na wiele innych systemów z serwerami internetowymi, głównie w wyniku działań ubocznych, zapewniając sobie miejsce w historii wśród wielu złośliwych programów infekujących systemy Windows pod koniec lat 90. i na początku 2000 roku.

Mapa ekspansji robaka Red Code (2001)
Mapa ekspansji robaka Red Code (2001)

14 lipca 1965: Pierwszy lok obok Marsa

Mariner 4 NASA staje się pierwszym statkiem kosmicznym wykonującym udany przelot Marsa. Jako pierwszy przesłał zdjęcia z innej planety tak daleko oddalonej od Ziemi. Fotografie przedstawiały szczegóły powierzchni Marsa, w tym rozległe kratery.

14 lipca 1995: Firma Microsoft zapowiedziała system Windows 95

Po napisaniu 15 mln linii kodu w ciągu 3 lat programowania, Microsoft ogłosiło, że system Windows 95 (AKA Chicago) otrzymał status GM (Golden Master).  Oznaczało to, że firma Microsoft nie mogła już wprowadzić żadnych poprawek ani korekt, dopóki Windows 95 nie został wydany 24 sierpnia 1995 roku. Oczywiście, Microsoft Windows 95 był pierwszym 32-bitowym systemem operacyjnym firmy. Dzięki temu uznano go też za pierwszy system, który przyczynił się do rozkwitu gier komputerowych.