Android Market przestanie istnieć 30 czerwca

Firma Google właśnie ogłosiła, że Android Market przestanie działać od 30 czerwca 2017 roku – tak, to nie żart, ani pomyłka!

Android Market od 22 października 2008 do 30 czerwca 2017 r.

To nie jest żart na Prima Aprilis, ani pomyłka drukarska! Od piątku 30 czerwca (tego roku!) Google przestanie wspierać stary sklep z aplikacjami mobilnymi Android Market, z którego korzystają użytkownicy smartfonów z systemami Android 2.1 i starszymi.

Sklep Google Play został udostępniony już prawie 5 lat temu, ale mało kto wie, że działa on tylko na urządzeniach z systemami Android 2.2 i nowszych. Urządzenia, które wciąż są w użyciu i mają zainstalowany system Android 2.1 lub starszy, mogą mieć dostęp do starszego sklepu aplikacji Android Market. W rzeczywistości on nadal działa.

Przypomnijmy: Android Market został ogłoszony przez Google 28 sierpnia 2008 r. i został udostępniony użytkownikom w 22 października 2008 r. W marcu 2012 roku został zrebrandowany na Google Play.

Osoby, które nadal korzystają z bardzo starych smartfonów z Androidem o nazwie Eclair (Eklerka, wersja 2.1) lub starszych (Apple Pie – Szarlotka 1.0 z 2008 r., Banana Bread – Chleb bananowy 1.1 z 2009 r., Cupcake – Babeczka 1.5 z 2009 r. lub Donut 1.6 z 2009 r.) od 30 czerwca 2017 roku nie będą miały już dostępu do sklepu Android Market. Śmierć pierwszego sklepu z aplikacjami na Androida nastąpi po około 7 lat od uruchomienia Androida 2.1 (Froyo).

Bez wątpienia nowe instalacje aplikacji również nie będą działać. Zmiana ta odbędzie się bez żadnego powiadomienia na urządzeniu, ze względu na ograniczenia techniczne w aplikacji na Android Market, która po prostu przestanie działać.

Na szczęście, nie ma zbyt wielu z takich telefonów – Android 2.1 nie pojawił się w miesięcznych statystykach udziału wersji systemu Android od lat – oznacza to, że działających urządzeń jest mniej niż 0,1%. Warto też dodać, że programiści już od dawna przestali wspierać starsze systemy w swoich appkach, spora część wymagających sprzętowo programów działa obecnie na Androidzie 4.2 lub noszym.

Screen ze sklepu Android Market
Screen ze sklepu Android Market

Jeśli jednak masz telefon, który wciąż działa na Androidzie 2.1 lub wcześniejszej wersji tego mobilnego systemu operacyjnego, może jest to najlepszy moment, aby uaktualnić swój sprzęt mobilny do czegoś nowszego?

A tak wyglądał przycisk pobierania z tego sklepu:

Dostępne w sklepie Android Market

źródło: Android Developers Blog – Ending support for Android Market on Android 2.1 and lower, grafika (zrzut ekranu ze sklepu) via Android Police