[15-21 kwietnia] Tydzień w historii technologii

Najbliższy tydzień, to technologiczna historia GE, Apple II, Commodore PET 2001, prawa Moore’a i superlekkiego Linuxa DSL.

15-21 kwietnia - tydzień w historii technologii

15 kwietnia 1892: Założono GE (General Electric Company)

Powstaje firma General Electric Company (GE), która została utworzony przez połączenie Edison General Electric (założoną przez Thomas Edison w 1890 r.) i Thomson-Houston Electric Company. GE było jedną z 12 pierwszych spółek notowanych na Dow Jones Industrial Average, a w 2010 roku znalazła się w rankingu Forbesa jako druga co do wielkości firma na świecie.

15 kwietnia 2005: Wydano Damn Small Linux (DSL)

Wydanie dystrybucję systemu Damn Small Linux, która została zaprojektowana tak, aby zajmować jak najmniej miejsca na dysku. John Andrews – twórca DSL – nigdy nie pozwolił, aby plik ISO z obrazem systemu przekroczył 50 MB. W razie potrzeby można uruchomić system DSL z dysku CD lub napędu USB. Standardową wersję systemu można pobrać ze strony projektu www.damnsmalllinux.org

16 kwietnia 1977: Debiutują komputery od Apple’a i Commodore

Tego samego dnia, na pierwszym West Coast Computer Faire, wprowadzono komputery osobiste Apple II i Commodore PET 2001. Jak na ironię, Commodore wcześniej odrzuciło zakup Apple II od Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka, decydując się na budowę własnych komputerów.

Obydwa komputery używały tego samego procesora, MOS 6502, ale firmy te miały dwie różne strategie projektowania i pokazały swoje różne wizje tego dnia. Apple chciało zbudować komputery z większą liczbą funkcji w wyższej cenie. Commodore chciało sprzedawać komputery wyposażone w mniej funkcji i w niższych cenach. Apple II miało kolor, grafikę i dźwięk – sprzedawano go za 1298 dolarów. Commodore PET miał tylko monochromatyczny wyświetlacz i kosztował 795 dolarów.

Co ciekawe bardzo trudno było znaleźć zdjęcie zarówno oryginalnego Apple II (nie IIe), jak i Commodore PET 2001.  Mogłem znaleźć tylko ten obraz, który zamieściłem w grafice tytułowej, zawierający również TRS-80, inny komputer wprowadzony później w 1977 roku.

19 kwietnia 1965: Opublikowano Prawo Moore’a

Magazyn Electronics opublikował artykuł Gordona Moore’a, szefa badań i rozwoju firmy Fairchild Semiconductor oraz przyszłego współzałożyciela firmy Intel, o przyszłości elementów półprzewodnikowych. W artykule Moore przewiduje, e ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym zwiększa się w kolejnych latach zgodnie z trendem wykładniczym – podwaja się w niemal równych odcinkach czasu, początkowo co osiemnaście miesięcy, co najmniej przez następne dziesięć lat. Ta teoria w końcu stała się znana jako Prawo Moore’a i funkcjonuje do dzisiaj.

Liczba ta była korygowana i obecnie przyjmuje się, że liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co ok. 24 miesiące. Na zasadzie analogii, prawo Moore’a stosuje się też do wielu innych parametrów sprzętu komputerowego, np. pojemności dysków twardych czy wielkości pamięci operacyjnej.

Przewiduje się, że Prawo Moore’a będzie działało do 2020 roku lub później.

21 kwietnia 1988: Licencje na oprogramowanie IBM

Firma Tandy Corporation organizuje konferencję prasową w celu ogłoszenia planów budowy klonów komputerów PS/2 IBM. Wkrótce po tym ogłoszeniu IBM zapowiedziało, że wyda licencję na patenty kluczowych technologii komputerowych.

IBM podjęło taką decyzję, zdając sobie sprawę, że traci kontrolę nad rynkiem komputerów. W ciągu pięciu lat klony IBM-a stały się bardziej popularne niż oryginalne maszyny IBM. Ostatecznie firma IBM przestała zajmować się produkcją komputerów osobistych, sprzedając w 2005 roku dział komputerów osobistych do Lenovo.